Rolnictwo jest jednym z najprężniej rozwijających się działów gospodarki Polski. Duże zmiany w naszym kraju zaszły po 1989 roku, kiedy to podjęto decyzję o likwidacji gospodarstw państwowych. Ostatnie z nich zniknęły z mapy Polski w 1994 roku.
Jakość gleb w Polsce nie należy do najwyższych. Dominują powierzchnie średnio urodzajne i słabe. Najbardziej urodzajne gleby – czarnoziemy, czarne ziemie i mady stanowią niewielki odsetek użytków rolnych w Małopolsce, na Lubelszczyźnie, Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, Nizinie Szczecińskiej i Żuławach Wiślanych.
Gospodarstwa rolne w Polsce są silnie rozdrobnione, w 2013 roku było ich 1 428 400. Gospodarstwa indywidualne posiadają ok. 91% ogółu użytków rolnych, jak i ogółu sztuk dużych zwierząt gospodarskich znajdujących się w gospodarstwach rolnych. Jest to efekt m.in. polityki rolnej powojennej Polski. Średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w Polsce wynosi 11,54 ha (2013 r.)
Zróżnicowanie gospodarstw występuje też terytorialnie. Silniejsze rozdrobnienie można zaobserwować na południu oraz południowym wschodzie kraju, podczas gdy większa koncentracja ziemi występuje w rejonach północnych.
ŹRÓDŁO: Wikipedia
ZOBACZ TAKŻE: Rodowicz, Wojciechowska czy Szyc. Wiesz, jak naprawdę nazywają się te gwiazdy? QUIZ
POLECAMY: Miodowe ciasto na Wielkanoc – jeszcze tego nie próbowaliście? Sprawdzony przepis na miodownik!