Brytyjczycy (nie) walczą z nadwagą?

i

Autor: archiwum se.pl

QUIZ: Czy twojemu dziecku grozi nadwaga?

2018-09-19 11:42

Nadwaga i otyłość u dzieci to w Polsce już prawdziwa epidemia. Skala problemu narasta - naukowcy mówią wręcz o epidemii otyłości wśród młodego pokolenia. Już kilkuletnie maluchy są przekarmiane, jedzą za dużo słodyczy i mało się ruszają. Sprawdź, czy twoje dziecko jest zagrożone! Wystarczy rozwiązać nasz test.

QUIZ: Czy twojemu dziecku grozi nadwaga?
Pytanie 1 z 15
Czy jako niemowlę twoje dziecko było karmione piersią?

Nadprogramowe kilogramy zazwyczaj zauważamy, gdy ubrania przestają się dopinać. Tymczasem sygnały, że za pewien czas nasza pociecha może stać się zbyt pulchna, pojawiają się wcześniej. Warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda codzienny jadłospis przedszkolaka oraz przeanalizować, co znajduje się na jego talerzu.

To każdy rodzic powinien wiedzieć!

Jadłospis przedszkolaka powinien składać się z pięciu posiłków: trzech głównych (śniadania, obiadu, kolacji) oraz dwóch mniejszych (drugiego śniadania i podwieczorku). Musi być tak samo urozmaicony i pełnowartościowy jak osoby dorosłej. Ponieważ kilkulatek intensywnie rozwija się umysłowo oraz fizycznie, musi codziennie otrzymywać odpowiednią dawkę witamin, żelaza, białka i wapnia. Do tego dochodzą zdrowe tłuszcze, a także warzywa i owoce. Najlepiej tak komponować dietę, by uwzględnić wszystkie te elementy. Brzmi to skomplikowanie, ale takie nie jest! Wystarczy tak ułożyć menu, aby kilkulatek regularnie jadł nabiał, który zapewni mu odpowiednią dawkę wapnia, owoce i warzywa, które dostarczą mu witamin i żelaza, mięso i ryby - te odpowiadają za białko oraz niezbędne kwasy omega-3, produkty pełnoziarniste, które dostarczą błonnika oraz węglowodanów złożonych. Warto sobie wydrukować i powiesić na lodówce piramidę zdrowego żywienia i zerkać na nią przy codziennym komponowaniu posiłków. Po kilku dniach wejdzie nam to w nawyk, a cała rodzina będzie jadła zdrowe, sycące i pełnowartościowe dania.

Czego lepiej nie podawać dziecku?

- Żywności przetworzonej - wszelkie gotowe dania i produkty typu instant są surowo zakazane. Kilkulatek nie powinien jeść mrożonej pizzy, frytek, kopytek, gotowych pierogów, knedli, chipsów. Nie zawierają one żadnych składników odżywczych, za to spulchniacze i konserwanty.

- Produktów ciężkostrawnych - placków ziemniaczanych, grzybów, ciężkich sosów, frytek.

- Potraw smażonych w głębokim tłuszczu - smażonych mięs, kiełbas, karkówek. To nie są dania dla dzieci, dla dorosłych zresztą też nie.

- Ostrych przypraw - małe dziecko nie potrzebuje do obiadu ostrej papryki, chili czy chrzanu. Tego typu przyprawy mogą podrażnić mu żołądek.

- Białego cukru - najlepiej jest dziecku w ogóle nie podawać cukru. Dzisiaj to niemożliwe, bo prędzej czy później zetknie się ze słodyczami. Ale w domu ich unikajmy lub urządzajmy jeden dzień w tygodniu, w którym dziecko może jeść słodycze. Herbatę i desery słodźmy miodem lub syropem z agawy.

- Soli - paluszki słone, krakersy, oliwki i inne przysmaki, pełne soli, należy wykluczyć z menu przedszkolaka.

Chcesz wiedzieć więcej o żywieniu przedszkolaka i ucznia? Zajrzyj do nowej książki „Dlaczego nasze dzieci są otyłe?” i dowiedz się, jak nauczyć pociechy zdrowiej jeść. To lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców, dziadków oraz opiekunów. Książkę kupisz na stronie www.sklep.grupazpr.pl oraz w kioskach i salonach prasowych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają