Oto sylwetki największych seksbomb PRL-u. To one rozpalały zmysły naszych dziadków:
Barbara Brylska ur. 1941 r.
Łamała serca milionów mężczyzn, którzy z zapartym tchem nie spuszczali z niej wzroku, gdy pojawiała się na srebrnym ekranie. Karierę rozpoczęła pod koniec lat 50. od epizodu w filmie Antoniego Bohdziewicza "Kalosze szczęścia, potem wystąpiła u boku słynnego Zbyszka Cybulskiego w produkcji "Ich dzień powszedni" w reżyserii Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Drogę do prawdziwej kariery otworzyła jej rola fenickiej kapłanki Kamy w "Faraonie". Stworzyła również niezapomnianą kreację Krzysi w "Panu Wołodyjowskim" Jerzego Hoffmana. Młodszemu pokoleniu znana jest jako Barbara Burska z :Na dobre i na złe", zaborcza matka Jakuba.
Ewa Szykulska ur. 1949 r.
Obdarzona charakterystycznym głosem aktorka karierę zaczynała od występów w wideoklipach Skaldów.
W 1973 r. zadebiutowała na deskach teatru, wcielając się w rolę Małgorzaty w sztuce Gulgutiera "Marii Czanerle" na scenie Teatru Studio w Warszawie. Ewa Szykulska wyszła po raz pierwszy za mąż, gdy była młodą dziewczyną. Jej małżeństwo z reżyserem Januszem Kondratiukiem rozpadło się. Obecnie jest żoną Zbigniewa Perneja, z którym, jak sama twierdzi, jest bardzo szczęśliwa. Para nie ma dzieci.
Marta Lipińska ur. 1940 r.
Młodsi widzowie kojarzą ją z "Miodowymi latami" i "Ranczem", ale jej kariera zaczęła się wiele lat wcześniej. Lipińska rozkochiwała w sobie mężczyzn. Błyskawicznie trafiła do filmu i Teatru Telewizji. Niewiele osób wie, że w tamtych czasach łamała męskie serca. O jej romansie z Tadeuszem Łomnickim mówiło całe środowisko. Jej serce jednak podbił Maciej Englert, z którym tworzy zgodne i udane małżeństwo do dziś, choć ich relacja na początku nie zapowiadała się na poważny związek. Lipińska była mężatką.
Olga Lipińska ur. 1939 r.
Reżyserka, scenarzystka telewizyjna i satyryczka, twórczyni słynnego telewizyjnego Kabaretu Olgi Lipińskiej. Wyreżyserowała kilkadziesiąt spektakli Teatru TV. Z lekkością, ironią i odwagą komentowała nie tylko codzienność w PRL, ale też zmiany ustrojowe po 1989 r., ilustrując nową rzeczywistość często wzbudzającymi ogromne emocje i kontrowersje tekstami Agnieszki Osieckiej. Jej mężem był dziennikarz radiowy Andrzej Wiktor Piotrowski, zmarły w 1996 r. Jest bezdzietna z wyboru.
Magdalena Zawadzka ur. 1944 r.
Debiutowała w wieku 18 lat w filmie "Spotkanie w Bajce". Popularność zdobyła dzięki roli Basi w filmie "Pan Wołodyjowskim".
Doskonale czuje się w repertuarze klasycznym, w historycznym kostiumie. Zagrała wiele ról szekspirowskich. Podziw budziła nie tylko na ekranie i na scenie, ale także w życiu prywatnym. Mężczyźni bili się o nią. Po nieudanym małżeństwie z operatorem Wiesławem Rutowiczem swe serce oddała Gustawowi Holoubkowi. Owocem ich miłości jest syn Jan, reżyser i operator filmowy.