Już 2 kwietnia cała Polska zaświeci na niebiesko. To dlatego, że po raz 11 będziemy obchodzić Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Akcja ma na celu zachęcenie do pogłębienia wiedzy o osobach cierpiących na to zaburzenie, bo, jak mówi Pani Anna, mama chorującej na autyzm kilkuletniej Julii, takie osoby nadal spotykają się z niezrozumieniem (rozmawiał Andrzej Zasadni):
- Ciągle napotykane są schody, niezrozumienie, bo przecież autyzmu nie widać. Jeżeli ktoś widzi dziecko na wózku inwalidzkim, czy jakimiś innymi zaburzeniami nieurologicznymi, no to wszyscy widzą, że to jest biedne, chore dziecko. Jak ma autyzm, to często jest odbierane jako zdrowe, niegrzeczne dziecko, że jest niewychowane, rodzice naciągają.
Na Podkarpaciu niebieską iluminację zyska Ratusz w Jarosławiu i najważniejsze budynki w Rzeszowie.
Czym jest autyzm?
"Autyzm to rozległe zaburzenie rozwojowe, ujawniające się w ciągu pierwszych trzech lat życia dziecka. Przyczyną są biologiczne i neurologiczne różnice mózgu, spowodowane uszkodzeniami lub niedorozwojem centralnego ośrodka nerwowego. Dziecko z autyzmem ma problemy z odbiorem bodźców sensorycznych, w tym wzrokowych oraz słuchowych, i ich centralną koherencją, czyli całościowym odbiorem kierowanych do niego sygnałów jako znaczących komunikatów wzrokowych (gesty i mimika) i słuchowych (słowa)" - pisze Poradnik Zdrowie.
Więcej przeczytasz TUTAJ.