Wybory w Rzeszowie przełożone. Posłowie KO pytają: dlaczego?
W środę, 28 kwietnia na konferencji prasowej posłowie KO: Dariusz Joński, Michał Szczerba i Konrad Frysztak pytali: Skoro rząd w maju luzuje obostrzenia, to dlaczego przełożone zostały wybory prezydenta Rzeszowa? Joński zwrócił uwagę, że do Rzeszowa, do Centrum Medycznego "Medyk" trafiło od początku roku do 8 kwietnia 230 tysięcy szczepionek. "Na tego 9 maja Rzeszów powinien być w całości wyszczepiony" - dodał Szczerba. Przypomniał zarazem, że szef CM "Medyk" pisał 19 kwietnia o wyszczepieniu tylko 115 tys. osób. "Pojawia się zarazem pytanie, co się działo z drugą połową dostarczonych dawek" - powiedział Szczerba. Na te doniesienia odpowiada CM Medyk.
Do naszej redakcji wpłynęło oficjalne oświadczenie, które publikujemy w całości:
Oświadczenie CM MEDYK:
Sprzeciw wobec fabrykowania kolejnych nieprawdziwych informacji dotyczących programów szczepień. W związku z kolejnymi nieprawdziwymi informacjami, jakie podane zostały przez Pana Posła Dariusza Jońskiego zamieszczonymi na jego profilu na Twitterze, a które bez weryfikacji powielają kolejne media i osoby, informujemy, że: do dnia 8 kwietnia (data którą podaje Pan Poseł) CM Medyk otrzymało poniżej 125 000 dawek szczepionek, a nie jak podaje Pan Poseł 230 000 dawek. Ponadto uzupełniamy, że nie szczepimy wyłącznie osób będących mieszkańcami Rzeszowa. Szczepienia prowadzimy na terenie całego województwa podkarpackiego, gdzie CM Medyk ma blisko 100 punktów szczepień. Szczepimy w domach osób obłożnie chorych, w wielu peryferyjnych gminach, w miejscach gdzie nikt nie chciał się tego podjąć. Jesteśmy obecnie najlepiej skontrolowanym podmiotem w Polsce. Trwa kontrola NFZ. Zakończyła się u nas kontrola Sanepidu. Kontrolowała nas również Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych i podkreślamy że żadnych niezgodności nie wykazano. Od początku naszych szczepień byliśmy zmuszeni zutylizować tylko 11 szczepionek! Podkreślamy, że CM Medyk jest firmą skuteczną i przede wszystkim apolityczną. Centrum Medyczne Medyk po raz kolejny wzywa do zaprzestania produkowania i szerzenia nieprawdziwych informacji. Fake newsy, które fabrykują niektóre osoby publiczne, a które powielane są następnie przez media, podważają i negatywnie wpływają na cały proces szczepień. Zawsze udzielamy wyczerpujących informacji mediom oraz upoważnionym podmiotom i wystarczy chęć i dobra wola, aby takie informacje pozyskać i sprawdzić. Zarząd i Dyrekcja CM Medyk
Przypomnijmy, we wtorek premier podjął decyzję o zmianie terminu wyborów przedterminowych i uzupełniających w samorządach na 13 czerwca. Decyzja ta dotyczy m.in. przedterminowych wyborów prezydenta Rzeszowa, które miały się odbyć 9 maja.
- Główny Inspektor Sanitarny, ze względu na sytuację epidemiczną, wydał opinię wskazującą na zasadność przesunięcia daty wyborów przedterminowych i uzupełniających w samorządach. PKW nie zgłosiła zastrzeżeń. W związku z tym premier podjął decyzję o zmianie terminu na 13 czerwca. - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.
W walce o fotel prezydenta Rzeszowa biorą udział: popierana przez Prawo i Sprawiedliwość i rzeszowski region NSZZ "Solidarność" wojewoda podkarpacki Ewa Leniart; wspierany w trakcie kampanii przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz b. współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, którego popierają m.in. PO, Lewica, PSL i Ruch Polska 2050, a także poseł Konfederacji Grzegorz Braun.