Co Polacy wiedzą o stanie wojennym?

i

Autor: Wikipedia/J. Żołnierkiewicz - http://www.solidarnosc.gov.pl/index.php?document=48 Co Polacy wiedzą o stanie wojennym?

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego: Obchody w Rzeszowie [AUDIO]

2016-12-13 12:38

35 lat temu Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, wprowadziła w Polsce stan wojenny. To tragiczny dzień dla milionów Polaków. Ile o tych wydarzeniach wiemy dzisiaj?  

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. To bardzo trudny okres dla Polaków – wiążący się z utratą pracy, internowaniem, represjami. Wiele niewinnych osób straciło wtedy życie. To także dzień, który zniszczył nadzieję na szybkie zmiany demokratyczne w kraju. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r, natomiast zniesiony 22 lipca 1983 r.

Czy Polacy wiedzą, kiedy wprowadzono stan wojenny?

Czy po upływie 35 lat jesteśmy w stanie podać chociaż poprawną datę? Sprawdzenia tego podjęła się firma Kantar Public przeprowadzając badania na ten temat.

Wyniki badań nie są optymistyczne... Według nich, aż 58 procent ankietowanych nie podało konkretnej daty wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Najgorzej sytuacja wygląda w grupie wiekowej 15-19, w której aż 80 procent badanych nie potrafiło wskazać poprawnej daty. Najlepiej poradziły sobie osoby w przedziale wiekowym 50-59 lat. 

Obchody rocznicy w Rzeszowie

Zamach stanu, któremu przewodniczyła grupa wojskowych z Wojciechem Jaruzelskim na czele, przekreślił na jakiś czas marzenia Polaków o wolności. Wiele osób sprzeciwiało się władzy także na Podkarpaciu. Z Arturem Brożyniakiem, historykiem z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej rozmawiał reporter radiowej ESKI, Artur Gaweł:

Wprowadzenie stanu wojennego upamiętni także Stolica Podkarpacia. Mówi Katarzyna Gajda – Bator, rzecznik rzeszowskiego IPN-u:

Od godziny 18 na fasadzie rzeszowskiego IPN-u przy ul. Słowackiego zapłonie także "Znicz Wolności". Uroczystości związane z 35 rocznicą wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce będą odbywały się również na Uniwersytecie Rzeszowskim i Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu.

Zobacz też: Kup kalendarz "Psie i kocie focie" i wesprzyj bezdomne zwierzęta z Rzeszowa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki