Smog to poważny problem, także w Rzeszowie. W okresie jesienno-zimowym stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu jest przekroczone średnio co kilka dni:
Polecany artykuł:
"„Zanieczyszczenie powietrza” to termin ogólny, warto więc sprecyzować z jakimi zanieczyszczeniami mamy w Polsce największy problem. Są to: pył zawieszony (ziarna większe – PM10 oraz ziarna mniejsze PM2,5), benzo[a]piren – substancja rakotwórcza i mutagenna oraz dwutlenek azotu. Z powodu złej jakości wdychanego powietrza każdego roku przedwcześnie umiera około 43 000 mieszkańców naszego kraju. Przy tym aż 65% Polaków nie czuje się wystarczająco poinformowana o aktualnej jakości powietrza w ich miejscowości. 70% osób mieszkających w Polsce chciałoby mieć łatwy dostęp do takich informacji" - pisze Rzeszów Smart City.
Zobacz też: UOKiK przestawił wyniki kontroli. Które stacje benzynowe na Podkarpaciu "chrzczą" paliwo?
Polska to jeden z krajów Unii, gdzie jakość powietrza jest najgorsza. Co roku z powodu smogu przedwcześnie umiera około 43 tysiące Polaków. Co gorsza, informacje o zanieczyszczeniach często nie docierają tam, gdzie powinny, na przykład przedszkoli, szkół i szpitali.
Rzeszów Smart City postanowił zorganizować spotkanie, na którym pojawią się specjaliści z dziedziny zanieczyszczeń powietrza i przedstawiciele administracji publicznej:
- Czy smogowa rebelia w polskich miastach, po okresie wzrostu świadomości czym SMOG jest, przechodzi w etap wdrażania rozwiązań poprawiających sytuację. Gdzie jest tu miejsce dla technologicznych nowinek? Jak mogą wspierać politykę poprawy jakości powietrza? - pytają Smartowcy.
Spotkanie odbędzie się 7 grudnia (czwartek) o godzinie 17 w budynku AO Uniwersytetu Rzeszowskiego.