Agnieszka Ciura to bardzo zdolna moda artystka, która miała odwagę stworzyć obrazy inspirowane historią i tradycją. Ich główną bohaterka jest ona sama. W barwnych strojach ludowych ukazująca obrzędowość podkarpacką. Jej prace jeszcze do końca stycznia można obejrzeć w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie (Rynek 6). Malarka to jedna ze stypendystek, które skorzystały z pomocy finansowej województwa podkarpackiego. Efektem tego stypendium jest projekt "Obyczaj wyszyty tradycją ". W ramach tego projektu powstało sześć obrazów, które są jej autoportretami. Artystka twierdzi, że jako modelka zawsze miała czas, kiedy malarka chciała malować.
- W pracowni mam lustro i tak tworzyłam. Znam swoje ciało i twarz, bo od urodzenia w 1996 roku patrzę na nie w lustrze- skwitowała.
Polecamy: Szopka z Różanki przyciąga tłumy! Każdy chce ją zobaczyć. Chodzi o jeden szczegół
Obrazy, które namalowała Agnieszka Ciura przedstawiają ją samą w strojach ludowych, charakterystycznych dla Ziemi Podkarpackiej. Prace ukazują też obrzędy - jak pieczenie chleba dożynkowego, strojenie palm przed Wielkanocą, sypanie kwiatów w Boże Ciało czy zapalanie gromnic. Młoda artystka - absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego poświęciła pół roku na stworzenie projektu "Obyczaj wyszyty tradycją". 25-letnia malarka uznała, że pokazanie obrzędowości podkarpackiej wsi to coś czym musi podzielić się z innymi.
Zobacz galerię zdjęć: Pokazuje podkarpackie tradycje i obrzędy. Agnieszka Ciura tworzy autopotrety i makatki [ZDJĘCIA]
-Sama przebierałam się w ludowe stroje, wypożyczałam je, "dostrajałam odpowiednimi dodatkami", zapalałam gromnice, dekorowałam palmę wielkanocną, czy pozowałam z koszykiem, by potem to uwiecznić na płótnie. Za pomocą autoportretów staram się prowadzić dialog pomiędzy przeszłością a tym co współcześnie uważam za istotne. Wyciągam z zakamarków pamięci wspomnienia i historie, o których powoli się zapomina. Z jednej strony są to wiktoriańskie suknie, natomiast z drugiej, ludowe gorsety i makatki wyszywane na wzór tych, co wisiały w babcinych izbach- mówiła Agnieszka Ciuro w rozmowie z reporterką "Super Expressu".
Folklor ludowy na obrazach
Projekt artystyczny pt. „Obyczaj wyszyty tradycją”, ma na celu propagowanie piękna polskich obrzędów religijnych, obyczajów i tradycji oraz ukazanie ich szerokiemu gronu odbiorców.
Wykorzystanie rzeszowskiego stroju ludowego w kompozycjach malarskich, tak charakterystycznego dla danego obszaru Podkarpacia ma za zadanie przybliżyć oglądającym piękno detali i folkloru ludowego. Do realizacji kompozycji malarskich posłużyły elementy rekonstrukcji kobiecego stroju rzeszowskiego z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, kostium ludowy stylizowany na modę krakowską, używany współcześnie przez Koło Gospodyń Wiejskich w Błędowej Tyczyńskiej, oraz stroje stworzone przez autorkę inspirowane ubraniami ludowymi.
Na wystawie w Rzeszowie znalazły się też makatki wyszywane przez Agnieszkę Ciurę. Pokazują mniej lub bardziej znane zwyczaje i obrzędy regionu jak noworoczny zwyczaj zwany szczodroki, śmigus dyngus czy nabożeństwa majowe. Dzieła plastyczne jak i zapominana już wśród młodszych odbiorców technika ludowych makatek, ma na celu zaszczepić w odbiorcach zainteresowanie tradycją regionalną i zmotywować do pogłębiania wiedzy na jej temat w różnych ośrodkach kultury czy własnych rodzinach.
Zobacz też: Nie żyje Ryszard Szetela. Artyści żegnają kolegę: "będzie nam Go bardzo brakowało"
Nagrody dla artystki
Agnieszka Ciura to bardzo utalentowana artystka. Dyplom zrealizowany w pracowni Malarstwa Monumentalnego pod kierunkiem prof. zw. Tadeusza Boruty, został wyróżniony nagrodą główną w XII edycji konkursu im. Jerzego Panka za Najlepszy Dyplom Artystyczny ISP Uniwersytetu Rzeszowskiego. Laureatka kilku konkursów międzynarodowych m. in. w Moskwie i Pekinie. Uczestniczka projektów artystyczno-naukowych, plenerów malarskich i wystaw zbiorowych. W swoim dorobku ma również prowadzenie warsztatów plastycznych z dziećmi i młodzieżą. Zajmuje się malarstwem, kostiumografią, krawiectwem i haftem. Uszyte przez siebie stroje wykorzystuje w kompozycjach malarskich. Pasjonatka historii XIX-wiecznej oraz zagadnień związanych z rolą kobiety w społeczeństwie.
Masz podobny temat? Napisz do autora tekstu: [email protected]