Magurski Park Narodowy

i

Autor: Jakub Syrek Magurski Park Narodowy

Asfaltowa droga przez Magurski Park Narodowy? Jest sprzeciw wobec planów urzędników

2019-07-01 2:12

Po dwóch stronach barykady stanęli obrońcy przyrody i Starostwo Powiatowe w Jaśle. Urzędnicy planują wyasfaltować drogę przebiegającą przez Magurski Park Narodowy.

Plany inwestycyjne jasielskiego starostwa uwzględniają położenie asfaltu na odcinku o długości kilkunastu kilometrów pomiędzy wsiami Krempna, a Ożenna. Jeśli zamierzenia te dojdą do skutku, droga otwarta dla ruchu samochodowego będzie przechodzić przez jeden z najdzikszych terenów Beskidu Niskiego, którego częścią jest Magurski Park Narodowy. Częścią tego projektu będzie konieczna wycinka około 50 drzew, odkrzaczanie poboczy, wysypanie kruszywa do utwardzania dróg i wylewka asfaltu.

Wszystko to będzie ogromną ingerencją w naturalne środowisko, którego ochronę ma zapewniać właśnie park narodowy, będący zgodnie z przepisami obszarem zachowanym w stanie naturalnym lub zbliżonym do naturalnego, objętym ochroną prawną. Plany urzędników chcą pokrzyżować osoby związane z Magurskim Parkiem Narodowym i entuzjaści polskiej przyrody.

W sieci powstała inicjatywa sygnowana hasztagiem #NIETĘDYDROGA, która za cel ma zatrzymanie inwestycji. Wszyscy, którzy popierają ten apel, mogą podpisać internetową petycję adresowaną do Starostwa Powiatowego w Jaśle i Ministerstwa Środowiska. Inicjatorzy akcji, a konkretnie Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, ostrzegają, że droga, na której z dużą prędkością będą się poruszać samochody, będzie stanowić niebezpieczeństwo dla wielu chronionych gatunków zwierząt, w tym wilków, rysi i niedźwiedzi.

Petycja ws. drogi w Magurskim Parku Narodowym >>>

Ponadto w treści apelu możemy przeczytać, że budowa drogi pogorszy warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Co więcej, jej bezcelowość argumentuje się istnieniem już asfaltowej drogi łączącej dwie wymienione wyżej miejscowości. Warto nadmienić, że w przeszłości władze Magurskiego Parku Narodowego apelowały o przekazanie mało uczęszczanej trasy właśnie parkowi, który dbał o jej utrzymanie i przejezdność w ekstremalnych warunkach. Prośby te nie zostały jednak wysłuchane.

W akcję mającej na celu ochronę dzikiej przyrody włączył się też znany polski pisarz Andrzej Stasiuk. Laureat Nagrody Literackiej „Nike", znany jako wielbiciel Beskidu Niskiego, w mocnych słowach wypowiedział się o planach urzędników. - Nie rozumiem, dlaczego komuś zależy na nieustannym niszczeniu tego kraju. Dlaczego, jak jakimś potężnym wysiłkiem buduje się te parki narodowe, stwarza się strukturę i ktoś potem to rozpierdala, prowadząc asfaltówę środkiem, kurwa, szlaków zwierząt, najdzikszych, najwspanialszych, najpiękniejszych. To absurdalna decyzja - irytuje się Stasiuk, który w apelu wystosował też nietypowy apel do... prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

Magurski Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Został utworzony w 1995 roku. Leży na granicy województw podkarpackiego i małopolskiego, w sercu Beskidu Niskiego. Wśród najbardziej charakterystycznych okazów magurskiej fauny, można wymienić niedźwiedzie brunatne, rysie euroazjatyckie, bociany czarne, orły, traszki karpackie, salamandry plamiste, czy nadobnice alpejskie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki