Od początku czerwca do blisko połowy lipca będziemy doświadczać białych nocy w Rzeszowie i na Podkarpaciu. To bardzo niecodzienne zjawisko. Na czym polega? Czym są białe noce w Polsce?
Białe noce w Polsce. Co to takiego?
W nocy robi się ciemno, bo Słońce, które oświetla ziemię, chowa się „głęboko” za horyzontem. Jego promienie nie docierają wówczas do nas i musimy korzystać ze sztucznych źródeł światła. Jednak przez pewien czas w roku, słońce nie „ucieka” tak daleko...
– Okazuje się, że na naszej szerokości geograficznej w okolicach przesilenia letniego Słońce zachodzi na tak krótki czas, że nie jest w stanie osiągnąć głębokości wystarczającej do zaistnienia nocy astronomicznej. Z tego powodu mamy nocą długi zmierzch przechodzący płynnie w świt. Taką sytuację nazywamy białą nocą – wyjaśnia Karol Wójcicki, bloger „Z głową w gwiazdach”, popularyzator astronomii.
Podczas białych nocy znacznie słabiej widać gwiazdy. Ci, którzy lubią patrzeć w niebo, łatwiej dostrzegą za to sztuczne satelity krążące po orbicie czy Starlinki. Nad północnym horyzontem będzie można za to zaobserwować obłoki srebrzyste.
Białe noce w Polsce. Gdzie i kiedy?
Niezwykłe zjawisko nocy bez mroku można oglądać w Polsce głównie w czerwcu. „Termin” białych nocy zależy od... geografii. Nad morzem przychodzą wcześniej, a u nas na południu – zdecydowanie później.
– Najwcześniej okres białych nocy rozpoczyna się w okolicach Trójmiasta, bo już 10 maja i trwa tam aż do 2 sierpnia. Najkrócej białych nocy doświadczają mieszkańcy najdalej wysuniętych na południe obszarów kraju: w Rzeszowie ten okres trwa od 01 czerwca do 11 lipca – czytamy na „Z głową w gwiazdach”.