Bieszczady. Czekali na żubry, przyszedł niedźwiedź
Mariusz Nędzyński jest podleśniczym w Nadleśnictwie Stuposiany. W internecie znany jest głównie ze swoich niesamowitych nagrań, które publikuje na Youtube. Na jego kanale zobaczycie wędrówki po Bieszczadach oraz spotkania ze zwierzętami zamieszkującymi bieszczadzkie lasy. Film, który opublikował niedawno na swoim kanale robi ogromne wrażenie. Widać na nim niedźwiedzia w całej okazałości. Na film żywo zareagowali internauci: " Cud Natury ale się ogląda czuje wasz zapach to jest jego dom "; " Uwielbiam bieszczadzkie wędrówki, zwykle sama... Pana filmy uświadamiają mi, że nie jestem sama ?? "; " Coś pięknego"; " gdybym takiego zobaczyl na żywo to bym zawału dostał... ".
Zobacz też: Spotkał niedźwiedzią mamę z trójką młodych w Bieszczadach i WSZYSTKO NAGRAŁ! Zobacz niesamowite nagranie
Zobaczcie wideo ze spotkania z niedźwiedziem:
Co zrobić, gdy spotkasz niedźwiedzia? Radzi Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska:
- Zachowaj spokój i nie panikuj.
- Nie zbliżaj się do niedźwiedzia.
- Jeżeli niedźwiedź nie jest świadomy twojej obecności, wycofaj się cicho i powoli, gdy nie będzie patrzył w twoją stronę. Obserwuj go i nie krzycz, ponieważ w ten sposób możesz go zaskoczyć i sprowokować do ataku.
- Jeśli spotkasz młodego ciekawskiego niedźwiedzia, pamiętaj, że jego matka prawdopodobne jest w pobliżu. Zawróć i opuść miejsce drogą, którą przyszedłeś.
- Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to sygnał agresji). Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i odzywaj się spokojnym głosem.
- Jeśli się zatrzyma - zwiększ dystans wycofując się powoli. Postaraj się zejść mu z drogi. Być może tylko tego oczekuje.
- Jeżeli zwierzę zostało sprowokowane, przypuszczalnie jest to samica z młodymi, bądź niedźwiedź w pobliżu padliny. Zapewne nie zdążył skryć się w bezpiecznym miejscu, bo pojawiłeś się nagle lub obudziłeś go z zimowego snu. Rozdrażniony niedźwiedź może zaatakować, jednak zwykle jest to pozorowany atak. Powinieneś jak najszybciej zasygnalizować mu swoje pokojowe intencje. Mów głośno, nie rób żadnych gwałtownych gestów. Opuść miejsce spokojnie, nigdy nie biegnij! Szarżujący niedźwiedź często chce tylko przestraszyć intruza, wycofa się zanim dojdzie do bezpośredniego kontaktu.
- Fizyczne ataki są rzadkością.
- Gdy widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot (plecak, kurtkę, coś znacznego).
- W przypadku, kiedy to nie pomoże połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową. W tej pozycji osłonisz głowę i kark. Jeśli masz plecak, zabezpieczy on Twoje plecy.
- Połóż ręce na szyi i chroń głowę - przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często atakuje twarz. Przylegając brzuchem do ziemi lub przyjmując pozycję embrionalną, ochronisz narządy wewnętrzne. Udawaj, że jesteś martwy. Zachowuj się biernie jak to tylko możliwe, dzięki temu będziesz wyglądał mniej groźnie. Gdy niedźwiedź uzna, że nie jesteś dla niego żadnym zagrożeniem, odejdzie. Kiedy atak ustanie, pozostań w pozycji leżącej i poczekaj aż niedźwiedź oddali się definitywnie.
Polecany artykuł: