Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne udostępniło na swoim profilu w mediach społecznościowych nagranie przesłane przez turystki. Wędrowały one wraz z dzieckiem szczytem Żukowa, gdy na ich drodze pojawił się niedźwiedź.
- Tym razem film przesłany przez dwie turystki, które wraz z dzieckiem wędrowały szczytem Żukowa. I wtedy.. .prawie w samo południe, pojawił się... On...niedźwiedź. Na pochwałę zasługuje zachowanie turystek. Panie wykazały się dużą roztropnością - oddaliły się i wezwały pomoc - chwali turystki Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne.
Nadleśnictwo wskazuje, że na szlaku należy dać szansę dzikim zwierzętom na to, by zeszły nam z drogi.
- Drodzy turyści wędrując po szlakach "nie zaskakujcie zwierząt", dajcie im szansę wcześniej was usłyszeć i zejść wam z drogi - czytamy.
Zobacz też: Spotkał niedźwiedzią mamę z trójką młodych w Bieszczadach i WSZYSTKO NAGRAŁ! Zobacz niesamowite nagranie
Co zrobić w przypadku spotkania z niedźwiedziem?
Niedźwiedzie unikają spotkania z ludźmi, gdy jednak do niego dojdzie - mogą zareagować agresją! Ważne, by wiedzieć, jak się zachować. Co zrobić w przypadku spotkania niedźwiedzia? Jak podaje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie - przede wszystkim nie należy panikować i nie zbliżać się do niedźwiedzia! Nie należy krzyczeć, a jeśli niedźwiedź nie jest świadomy naszej obecności, należy wycofać się cicho i powoli.
- Jeśli spotkasz młodego ciekawskiego niedźwiedzia, pamiętaj, że jego matka prawdopodobne jest w pobliżu. Zawróć i opuść miejsce drogą, którą przyszedłeś. Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to sygnał agresji). Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma - zwiększ dystans wycofując się powoli. Postaraj się zejść mu z drogi. Być może tylko tego oczekuje - informuje RDOŚ.
Jeśli niedźwiedź jest rozdrażniony, może zaatakować, należy jak najszybciej zasygnalizować mu swoje pokojowe intencje
- Mów głośno, nie rób żadnych gwałtownych gestów. Opuść miejsce spokojnie, nigdy nie biegnij! Szarżujący niedźwiedź często chce tylko przestraszyć intruza, wycofa się zanim dojdzie do bezpośredniego kontaktu. Fizyczne ataki są rzadkością. Gdy widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot (plecak, kurtkę, coś znacznego) - podaje RDOŚ.
Jeśli już wszystko zawiedzie, połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową - W tej pozycji osłonisz głowę i kark. Jeśli masz plecak, zabezpieczy on Twoje plecy. Połóż ręce na szyi i chroń głowę - przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często atakuje twarz. Przylegając brzuchem do ziemi lub przyjmując pozycję embrionalną, ochronisz narządy wewnętrzne. Udawaj, że jesteś martwy. Zachowuj się biernie jak to tylko możliwe, dzięki temu będziesz wyglądał mniej groźnie. Gdy niedźwiedź uzna, że nie jesteś dla niego żadnym zagrożeniem, odejdzie. Kiedy atak ustanie, pozostań w pozycji leżącej i poczekaj aż niedźwiedź oddali się definitywnie.