Międzynarodowa operacja zakończyła się zatrzymaniem 12 osób

i

Autor: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Międzynarodowa operacja zakończyła się zatrzymaniem 12 osób

Bieszczadzcy pogranicznicy w międzynarodowej operacji "Long Way". Zlikwidowali kanał przerzutowy nielegalnych imigrantów z Azji [WIDEO]

2019-03-18 11:08

Od ponad roku strażnicy graniczni z Podkarpacia współpracowali ze służbami z zagranicy. Celem było zlikwidowanie kanału przerzutowego nielegalnych imigrantów, wiodącego z Azji do Europy. Okazało się, że przerzut ludzi organizowała międzynarodowa grupa przestępcza.

W maju 2018 r. w miejscowości Brzegi dolne zatrzymano 4 organizatorów (ob. Uzbekistanu) i 8 nielegalnych imigrantów narodowości wietnamskiej. Kolejny przypadek miał miejsce 20 sierpnia 2018 r. wówczas zatrzymano 5 organizatorów (ob. Słowacji i Ukrainy) oraz 12 nielegalnych imigrantów narodowości wietnamskiej.

>>>Znalazł zabytkowy miecz. Ostrze było wygięte, więc postanowił je naprawić. Nie wyszło to do końca dobrze... [ZDJĘCIA]

Funkcjonariusze ustalili, że organizatorzy zatrzymani na terytorium Polski są członkami zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej i są objęci zainteresowaniem operacyjnym równocześnie przez funkcjonariuszy Wydziału ds. Handlu Ludźmi i Nielegalnej Migracji Narodowej Centrali ds. Przestępczości Zorganizowanej Policji Kryminalnej i Dochodzeniowej Republiki Czech, Narodowej Jednostki do Walki z Nielegalną Migracją Republiki Słowacji, a także funkcjonariuszy Pionu Operacyjnego Państwowej Służby Granicznej Ukrainy.

W wyniku międzynarodowej wymiany informacji ustalono, że grupa liczy co najmniej 35 osób, a swoją działalność prowadziła na terytorium Ukrainy, Słowacji, Polski, Czech i Niemiec co najmniej od początku 2018 roku. W tym czasie udokumentowanych zostało kilkanaście przypadków organizowania przerzutów przez granicę polsko-ukraińską i ukraińsko-słowacką, w których zostało przerzuconych około 100 nielegalnych imigrantów (ob. Wietnamu, Bangladeszu, Sri Lanki).
Ustalono, że za przerzut jednego nielegalnego imigranta członkowie grupy pobierali opłatę w wysokości 2500 dolarów.

>>> Podkarpacie: trwa nabór do straży granicznej. Jakie są wymagania?

Według ustaleń imigranci dostawali się legalnie drogą lotniczą do Rosji lub na Ukrainę. Tam członkowie grupy zapewniali im wyżywienie i zakwaterowanie, a następnie organizowali dalszy przerzut przez tzw. „zieloną granicę” z Ukrainy do RP lub z Ukrainy na Słowację. Po przerzucie na terytorium strefy Schengen imigranci byli dalej przetransportowywani do miejsca docelowego znajdującego się na terytorium Niemiec. Grupa przestępcza oprócz organizowania przerzutów nielegalnych imigrantów zajmowała się produkcją i dalszą dystrybucją sfałszowanych dokumentów.

11 marca funkcjonariusze z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy przeprowadzili równoczesne działania operacyjne pod krypt. „LONG WAY”, które miały na celu zatrzymanie bezpośrednio zaangażowanych w proceder organizowania nielegalnej migracji z Ukrainy poprzez Polskę i Słowację do Czech i dalej na Zachód Europy, przeszukanie ich miejsc zamieszkania, a także ewentualnych innych miejsc gdzie mogą być przetrzymywani nielegalni imigranci.

Tylko w tym dniu podczas „realizacji” sprawy w Republice Czeskiej zatrzymano 12 osób (obywateli krajów byłego Związku Radzieckiego). Siedmiu z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Pogranicznicy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Zobaczcie WIDEO:

Czytaj także: Coraz więcej niedźwiedzi na Podkarpaciu! Leśnicy przestrzegają turystów!

Zobacz WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki