Od 24 lutego cała Europa musi mierzyć się z nową rzeczywistością. Tego dnia Rosja dokonała agresji militarnej na Ukrainie, wywołując wojnę. Cały świat obserwuje kolejne kroki agresora i naszych wschodnich sąsiadów, którzy stawiają napastnikom czynny opór. To, że tuż za naszą granica giną ludzie, którzy walczą o swój kraj, to jedna tragedia. Z drugą mierzymy się na miejscu, kiedy codziennie granicę Polski przekraczają tysiące osób, które uciekają z targanego wojną kraju. Większość z ponad miliona siedmiuset tysięcy osób, które przekroczyły granicę pojawiło się w Przemyślu. Niektóre na chwilę, inne na dłużej. Tysiące szuka schronienia w Centrum Pomocy Humanitarnej. Ten punk na pomocowej mapie Polski powstał dzięki staraniom władz samorządowych oraz właściciela przemyskiej firmy Kazar Artura Kazienko:
– Za mną stoją właściciele największych firm w Polsce, którzy już zadeklarowali swoje wsparcie dla tej inicjatywy. Jestem pewien, że będziemy w stanie przygotować to centrum w sposób perfekcyjny i zapewnić uchodźcom warunki na miarę możliwości tego obiektu – powiedział właściciel firmy Kazar.
Dalsza część artykułu poniżej galerii zdjęć:
Centrum Pomocy Humanitarnej w Przemyślu. Kompleksowe wsparcie dla uchodźców
Centrum Pomocy Humanitarnej w Przemyślu to potężny obiekt o powierzchni 12 tys. mkw. Kiedyś swoją siedzibę miał tam jedne z supermarketów. Za zgodą właściciela – firmy Saller – budek został przekształcony w duży punkt recepcyjny i hub międzynarodowy, przyjmujący dary z całej Europy, które następnie trafiają do segregacji, a w dalszej kolejności są transportowane do Ukrainy.
Swoje namioty ma tam rozłożone mnóstwo jednostek Straży Pożarnej. Do dyspozycji uchodźców jest całe zaplecze sanitarne, medyczne oraz cała potrzebna pomoc, a więc wyżywienie, opieka psychologiczna pomoc prawna, punkty wsparcia doraźnego, czy punkty dla matek z dziećmi, których jest tam najwięcej. Obiekt dysponuje blisko dwoma tysiącami miejsc noclegowych. Tylko Caritas Archidiecezji Przemyskiej wydaje tam ok 30 tys. kanapek na dobę. Przez całą dobę wydawane są także posiłki z inicjatywy World Central Kitchen. To międzynarodowa organizacja szefów kuchni i kucharzy, która zajmuje się pomocą humanitarną w miejscach konfliktów i kryzysów, a dokładnie przygotowaniem, dostarczaniem i wydawaniem gorących posiłków uchodźcom. Swoje centrum kuchenne, w którym przygotowywane są posiłki, urządzili w Przemyślu przy pomocy lokalnych restauratorów. Jest to największy w Europie tego typu obiekt w całości zmieniony na kuchnię, może przygotowywać kilkadziesiąt tysięcy posiłków na dobę. Organizacja World Central Kitchen od początku wojny, którą Rosja rozpętała na Ukrainie wspierają posiłkami atakowany kraj, oraz państwa do których uciekają uchodźcy.
Chcesz pomóc? Zostań wolontariuszem
Przedstawiciele marki Kazar proszą o kontakt wszystkich, którzy chcą pomóc. Zapewnią nocleg wolontariuszom, którzy przyjadą i wesprą potrzebujących. Proszą także o zgłaszanie się firm transportowych (posiadających w swoich flotach autokary) oraz placówek dysponujących wolnymi miejscami dla uchodźców. Kontakt: [email protected]