Jak zgłosić się do terytorialsów?
Chętni nie mają zbyt wiele czasu na zgłaszanie się. Kandydaci przed rozpoczęciem szkolenia w pododdziałach 3. Podkarpackiej Brygady muszą udać się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień w celu złożenia wniosku o powołanie do służby (można to również zrobić za pośrednictwem platformy ePUAP). Następnie kandydaci są kierowani na badania psychologiczne oraz do wojskowej komisji lekarskiej. Dzięki szybkiemu działaniu ochotnicy zwiększą swoją możliwość odbycia 16-dniowego szkolenia podstawowego, które na Podkarpaciu rozpocznie się 20 czerwca, a zakończy uroczystą przysięgą 5 lipca.
- Decyzja o założeniu munduru w tym trudnym czasie to wyraz ogromnej odpowiedzialności za społeczeństwo i ojczyznę. Podjęcie się tego zadania przez młodego człowieka czyni go dojrzałym obywatelem. A to najlepszy moment by wykonać pierwszy krok w dorosłość. 16-dniowe szkolenie jest bardzo intensywne, ale i bardzo urozmaicone. Minimum teorii, maksimum praktyki, m.in. taktyki wojskowej i strzelań bojowych tak, żeby po dwóch tygodniach ochotnicy, którzy nigdy dotąd nie byli w wojsku, nabyli umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią i poznali podstawowe zasady zachowania na polu walki – wyjaśnia dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT płk Dariusz SŁOTA.
Kto może ubiegać się o powołanie do Wojsk Obrony Terytorialnej?
O powołanie może ubiegać się każda osoba, która:
- ukończyła 18 lat
- posiada obywatelstwo polskie
- nie była karana za przestępstwa umyślne
- posiada dobrą sprawność psychofizyczną
- nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego.
3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.