Na co powinni uważać alergicy

i

Autor: Pixabay Na co powinni uważać alergicy

Co pyli w maju i czerwcu w Rzeszowie? Porady dla alergików [KALENDARZ PYLENIA]

2019-04-25 11:16

Swędzenie i łzawienie oczu, katar, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Pylenie roślin dla alergików jest uciążliwe, a może okazać się niebezpieczne. Nawet w mieście nie unikniemy kontaktu z alergenami. Sprawdźcie, kiedy i co pyli w Rzeszowie!

W Rzeszowie mamy kilkadziesiąt parków i dużo terenów zielonych. Okres od maja do września to czas, kiedy pyli wiele roślin. Dla alergików to także czas wielu dolegliwości z tym związanych: swędzenie i łzawienie oczu, katar, a nawet wstrząs anafilaktyczny to główne z nich. Problem ten dotyczy wielu łodzian. Sprawdźcie, jakie pyłki wywołują obecnie alergię.

W maju duże pylenie traw

W maju duże stężenie pyłków trawy, jesionu oraz dębu.  To także zły czas dla uczulonych na Cladosporium i Alternaria. Jednym z silniejszych alergenów od maja, nawet do połowy września jest też pokrzywa. Pylić będzie także brzoza, ale stężenie jej pyłków będzie niewielkie i tylko na początku miesiąca. Obecne będzie w powietrzu niskie stężenie pyłków szczawiu, a od połowy także babki.

Co pyli w czerwcu?

Czerwiec to cały czas okres intensywnego pylenia traw i pokrzywy oraz silnego wydzielania Cladosporium, pod koniec miesiąca również Alternariów. Obecne będzie także średnie stężenie szczawiu, niewielkie babki, a pod koniec miesiąca również niewielkie stężenie komosy.

Prognoza dla alergików na lipiec i sierpień

W lipcu pylić zaczyna bylica oraz brzoza. Na początku miesiąca, w powietrzu w dalszym ciągu będą obecne pyłki szczawiu. Duże stężenie Cladosporium i Alternariów. Od połowy lipca zmniejszy się pylenie traw. Za to mniej więcej w połowie miesiąca da o sobie znać bylica.

Bylica będzie dominować w sierpniu. Jej silne stężenie będzie w powietrzu co najmniej do połowy miesiąca. Wciąż wydzielać się będą także Alternaria i Cladosporium - aż do końca września.

W okresie letnim, dla alergików, niebezpieczeństwem są też osy oraz pszczoły.

Jeśli zauważyliście u siebie niepokojące objawy, które mogłyby świadczyć o uczuleniu prześledźcie kalendarz alergika i udajcie się do specjalisty. Lekarze ostrzegają przed następstwami alergii. Jej skutki, w skrajnych przypadkach, mogą zakończyć się tragicznie.

RADY DLA ALERGIKÓW

  • ograniczanie spacerów w słoneczne i suche dni,
  • deszczowa aura to najlepszy moment dla alergików – warto wybrać się na spacer zaraz po opadach deszczu, wtedy stężenie pyłków jest niskie,
  • szczepionki odczulające,
  • szczelne zamykanie drzwi i okien w mieszkaniu – pomieszczenia lepiej wietrzyć w godzinach nocnych,
  • stosowanie filtrów powietrza,
  • zamykanie okien w trakcie jazdy samochodem,
  • częste pranie ubrań i pościeli,
  • ograniczenie mocnego makijażu.

Zajrzyjcie też do artykułu serwisu poradnikzdrowie.pl, w którym znajdziecie jeszcze więcej porad jak radzić sobie z uciążliwą alergią.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki