„Cud nad Wisłą” z zapałek (WIDEO)

2019-07-17 16:32

Niezwykła pasja Mariana Zbieraka (65l) z Pawłosiowa na Podkarpaciu pozwala mu tworzyć niepowtarzalne pamiątki. Mężczyzna po tym jak zachorował i nie mógł pracować zrobił kilkadziesiąt makiet z przeróżnymi wzorami, wszystko z zapałek! Ostatnim dziełem emeryta jest konstrukcja z 80 tys. zapałek! Mężczyzna chciał upamiętnić setną rocznicę „Cudu nad Wisłą, która przypadnie w 2020 roku.

Pan Marian ma problemy z biodrem, które uziemiły go w domu. Chorobę i nadmiar wolnego czasu przekuł w pasję. Kilka godzin dziennie tworzy. Maluje, wykleja i struga.  W ubiegłym roku na łamach Super Expressu pisaliśmy o tym, że spod dłuta Marian Zbieraka wyszedł zapałkowy Józef Piłsudski. Pomnik z zapałek przedstawia Marszałka na Kasztance w otoczeniu legionistów. Artysta do wykonania tego dzieła użył 30 tys. zapałek. Teraz postanowił zrobić coś większego! Do swojego nowego projektu, który godzinami robił od stycznia do lipca użył 80 tys. zapałek!

Ostatnia makieta stworzona przez Mariana Zbieraka ma upamiętnić setną rocznicę „Cudu nad Wisłą, która przypadnie w 2020 roku

-"Cud nad Wisłą", czyli bitwę warszawską z sierpnia 1920 roku, kiedy to polscy żołnierze zatrzymali nacierające na stolicę wojska bolszewickie. Praca ma być przypomnieniem tamtych dramatycznych wydarzeń i hołdem dla wszystkich obrońców Ojczyzny, bo tak mało jest pomników tamtych bohaterów, a to przecież jedna z największych bitew świata- podsumował artysta.

 

Makietę  przedstawiającą bitwę tworzy 14 postaci. Wśród upamiętnionych z zapałek jest kilka ważnych postaci. Marian Zbierak wykonał  polskich piechurów i ułanów, którzy z szablami w dłoniach szarżują na bolszewików, a ci padają pod ciosami naszych żołnierzy. Jest pełne umundurowanie i broń.

-Wśród walczących wystrugałem postać księdza Ignacego Skorupki - bohaterskiego kapelana, który zginął 14 sierpnia 1920 roku pod Ossowem. Jest tez podobizna poddającego się Stalina -dodał artysta.

Całą prace wieńczy napis "Lance do boju - szable w dłoń" - pochodzący ze słynnej piosenki z tamtych czasów, oraz wystrugana z zapałek data: 1920.

Pan Marian Zbierak ma mnóstwo niepowtarzalnych zapałkowych rzeźb. Wśród ostatnich jest m.in. Statua Wolności, wiele obiektów z pobliskiego Jarosławia, szopki, oraz  prace z zapałek w butelkach. Artysta  stosuje nietypową technikę, bo najpierw zapałki skleja w klocki, a dopiero później rzeźbi z nich postacie. To zadanie tylko dla ludzie, którzy mają mnóstwo cierpliwości i opanowania.

 

Mężczyzna zapowiada, ze jest jeszcze wiele ważnych dla Polski rocznic, które chce uczcić figurami z zapałek.

Masz podobny temat?

Napisz do autora tekstu:

[email protected]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki