- To moja wizyta w Polsce. Wielu żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych przybywa tu po to, aby ćwiczyć. Polscy żołnierze oraz instruktorzy są bardzo otwarci wobec nas. Nie jesteśmy tutaj po to by zmienić wasze procedury czy politykę działań, ale po to by was wspierać, pokazać jak my to robimy, jednocześnie sami uczymy się od was – powiedział starszy sierżant David Marritt z 65. Brygady Gwardii Narodowej Stanu Illinois (USA).
Odwiedzając w piątek niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, miejsce zagłady Żydów oraz męczeństwa Polaków i innych narodów, żołnierze Gwardii Narodowej Stanu Illinois (USA) zakończyli tygodniową wizytę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
Sam plan odwiedzin był bardzo wymagający. 6 września wieczorem Gwardziści przyjechali do Rzeszowa. Już następnego dnia rano rozpoczęli dwudniowe zajęcia metodyczne dla instruktorów w niżańskim batalionie lekkiej piechoty. Zakres szkolenia obejmował zagadnienia dla strzelców wyborowych, medyków oraz instruktorów szkolenia indywidualnego.
W poniedziałek Amerykanie wizytowali dowództwo 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie. W czasie spotkania przedstawiono im misję, zadania, strukturę oraz cykl szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej – nowo formowanego od stycznia 2017 r. piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP. Płk Dariusz Słota – dowódca brygady zaprosił podoficerów GN do obejrzenia nowoczesnej strzelnicy kontenerowej na której wszyscy wykonali strzelania z różnych rodzajów broni będącej na wyposażeniu sekcji lekkiej piechoty.
Od wtorku wszyscy przebywali w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie pododdziały 32. Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska realizowały 14-to dniowe szkolenie zintegrowane. W środę w godzinach rannych Gwardziści odwiedzili Hutę Stalowa Wola. Po powrocie szkolili się wraz z niżańskimi „Terytorialsów” z taktyki. Czwartek był równie intensywny jak poprzednie dni. Żołnierze Stanu Illinois zameldowali się na bojowej strzelnicy piechoty w Nowej Dębie, gdzie wzięli udział w zajęciach strzeleckich. Instruktorzy niżańskiego batalionu prowadzili strzelania przygotowawcze i bojowe z broni snajperskiej, karabinu maszynowego UKM oraz karabinka Beryl.
- Gwardziści Stanów Zjednoczonych Stanu Illinois współpracują z Siłami Zbrojnymi RP nie tylko w obszarze szkoleniowym ale bardzo często spotykamy się w operacjach poza granicami kraju. Jest to Stan, który deleguje swoich przedstawicieli jako zespoły towarzyszące między innymi naszym żołnierzom na misjach pokojowych – powiedział płk Dariusz Słota, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.