Nadchodzi prawdziwa inwazja... myszy i kleszczy. Zobacz, co Ci grozi!

i

Autor: JerzyGorecki / pixabay.com Nadchodzi prawdziwa inwazja... myszy i kleszczy. Zobacz, co Ci grozi!

Czeka nas inwazji kleszczy i... myszy! Co nam grozi? [WIDEO]

2019-03-19 18:18

Naukowcy ostrzegają przed plagą kleszczy i gryzoni. A związek z tym mają żołędzie! Okazuje się bowiem, że to właśnie za ich sprawą wzrosnąć może aktywność myszy, a co za tym idzie również kleszczy w Polsce! Poznajcie szczegóły!

Naukowcy znaleźli doskonały sposób na ustalenie, kiedy przypada największa aktywność kleszczy w Polsce. Jak informuje portal TwojaPogoda, uczeni z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu ustalili, że wpływ na to mają żołędzie.

"Obserwacje wykazały bowiem, że im więcej jest w lesie żołędzi, tym więcej jest też myszy. [...] To oznacza, że w bieżącym roku musimy się liczyć z inwazją myszy. Z kolei im więcej jest myszy, tym więcej jest też kleszczy, ponieważ myszy są nosicielkami krętka boreliozy, który bardzo łatwo przekazywany jest kleszczom - informuje portal twojapogoda.pl.

>>> Czy mleko powinno być gazowane? "Słoiki z Politechniki", czyli co jedzą rzeszowscy studenci! [WIDEO]

Choroby roznoszone przez kleszcze

Kleszcze mogą być źródłem boreliozy lub kleszczowego zapalenia opon mózgowych. Wzmożoną aktywność kleszczy z reguły obserwuje się w okresie wiosenno-letnim oraz jesienią. Jednak w sprzyjających warunkach atmosferycznych (wysoka temperatura powietrza) okres ich aktywności może się wydłużyć i trwać nawet od początku marca do końca listopada. W Polsce te drobne pasożyty występują w kilkunastu odmianach. Najpospolitszym gatunkiem jest Kleszcz pastwiskowy (Ixodes ricinus) występujący głównie w lasach, na paprociach, roślinach leśnych czy polanach.

Osobnik ten może osiągać nawet do 4 mm wielkości, a jego cechą charakterystyczną jest odwłok w rdzawym kolorze. Małe rozmiary kleszczy i obecność w ich ślinie substancji znieczulających powodują, że mogą być one niezauważone przez człowieka w czasie żerowania. Kleszcz po wessaniu krwi powiększa swoją objętość nawet 10-krotnie.

Jak postąpić w przypadku ukąszenia kleszcza?

  1. Po zauważeniu ukąszenia przez kleszcza, należy natychmiast delikatnie usunąć kleszcza. W tym celu należy użyć pensety. Pensetą ująć kleszcza tuż przy skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, nie ściskać kleszcza zbyt mocno, by nie wycisnąć jego wydalin. Kleszcza nie należy wykręcać lub próbować wycisnąć. Przed usunięciem kleszcza, nie smarować miejsca wkłucia żadną substancją.
  2. Po usunięciu kleszcza miejsce ukłucia należy zdezynfekować odpowiednim preparatem.
  3. Gdyby usunięcie kleszcza sprawiało trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.
  4. Następnie należy udać się do lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu.

Czytaj także: Tak bryka srokaty Louis! Specjaliści z Rzeszowa wykonali dla niego protezę! [WIDEO]

Zobacz WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki