Wiklinowa, ogromna i piękna – słynna „święconka” z Rudnika nad Sanem właśnie stanęła w centrum miasta. Po raz trzynasty pokaźnych rozmiarów wiklinowy kosz wielkanocny zachwyca swoim stylem. Nowym elementem, jaki pojawił się na odnowionej dekoracji to wykonane na pisankach wzory wiosennych kwiatów: krokusów, tulipanów, przebiśniegów, forsycji i bazi. Efektowna ozdoba robi wrażenie nie tylko w dzień, ale również w nocy, ponieważ jest oświetlona!
Zobacz też: Gigantyczna wiklinowa palma w Przędzelu! Ma ponad 6 metrów [ZDJĘCIA]
Wiklinowa "święconka” jest długa na cztery metry, a wysoka na trzy. Ozdoby wyplatał nieżyjący już Kazimierz Zygmunt. Baranka, kwiaty, a napis wykonał Eugeniusz Waliłko. Utworzenie dekoracji zainicjował burmistrz Waldemar Grochowski dla podkreślenia wagi świąt Wielkanocnych połączonej z kunsztem wikliniarskim. Dekorację zaprojektowała sekretarz gminy Lucyna Zygmunt.
- Od trzynastu lat eksponowany wielki kosz z barankiem, pisankami i kwiatami to miejscowa tradycja i świąteczny akcent na Rynku. Oprócz pięknej i znanej w całej Polsce wiklinowej „święconki” w centrum miasta, uroczych i zabawnych króliczków oraz kurek przed budynkiem Centrum Wikliniarstwa, na plantach, obok fontanny podziwiać można także trzy jaja pisanki pełne bratków. Te barwne ozdoby przypominają nam, że lada dzień Wielkanoc – mówi Waldemar Grochowski, burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem.
Oprócz największej wiklinowej dekoracji, miasto zdobią także kwiaty. Jako pierwsze pojawiły się bratki – najbardziej kojarzone z wiosną. Razem zostało zasadzonych ich 850 sztuk, przeważnie w kolorach żółtym, białym i fioletowym. Te zostały umieszczone w pisankach! Oprócz koszyka i jajek wypełnionych kwiatami, pod rudnickim Centrum Wikliniarstwa stanęły zające z taczkami wypełnionymi świątecznymi jajkami. Wszystko urokliwe i niepowtarzalne, bo wykonane ręcznie z wikliny przez lokalnych twórców.