Czym różnią się hiszpańskie tradycje wielkanocne od polskich? [WIDEO, GALERIA]

2023-04-08 12:14

Wielkanoc jest najważniejszym świętem dla chrześcijan, nie inaczej jest na Półwyspie Iberyjskim, gdzie święta Wielkiej Nocy nazywane są Semana Santa (Wielki Tydzień). Tam obchody wyróżniają się widowiskowymi procesjami podążającymi ulicami miast, które organizują różne bractwa. Procesiones (procesje) rozpoczynają się już w Niedzielę Palmową i często odbywają się każdej nocy w Wielkim Tygodniu. To całe spektakle, które często trwają kilka, kilkanaście godzin i gromadzą tysiące wiernych i turystów, bowiem świętowanie tam ma inny wymiar.

Obchody Semana Santa w Hiszpanii praktykowane są od około XVI wieku, kiedy Kościół chciał przedstawić historię Męki Chrystusa w sposób zrozumiały dla przeciętnego człowieka. Wówczas uznano, że najlepszym sposobem na to będą uliczne procesje. Niektóre uroczystości odbywały się jednak wieki wcześniej. Jedna z najstarszych uroczystości Semana Santa w Hiszpanii miała miejsce w Salamance, a najwcześniejszą procesję pokutną datuje się na 1240 rok.

Zobacz też: Święcenie pokarmów w jedynym takim miejscu na Podkarpaciu [WIDEO, GALERIA]

Za organizację tych widowiskowych procesji odpowiedzialne są bractwa pokutnicze – cofradías lub hermandades, których obecnie w Hiszpanii  jest  około 60. Najstarsze, "El Silencio" (Cisza), powstało w 1340 roku. Ich członkowie organizują procesje we wszystkie dni Wielkiego Tygodnia. Najbardziej tradycyjne bractwa do tej pory nie przyjmują w swoje szeregi kobiet. Z reguły członkami bractwa  zostają osoby duchowne, jak i świeckie, należące do konkretnych parafii. Każde bractwo posiada wewnętrzny kodeks, różnią się między innymi kolorami szat, insygniami czy dodatkami. Można to zaobserwować w trakcie Wielkiego Tygodnia, kiedy każdego dnia możemy oglądać inne stroje i platformy.  Bractwa, które postały około XV wieku  odpowiedzialne były za pogłębianie religijnego życia jak i pomoc potrzebującym. Przynależność do takich bractw utrzymuje się z pokolenia na pokolenie. Dziś największe parafie skupiają nawet kilka tysięcy członków i to właśnie oni aktywnie uczestniczą w procesjach. Najbardziej charakterystyczni są nazarenos odziani w szaty pokutne. Na głowach mają spiczaste kaptury zasłaniające im całą twarz, z wyjątkiem otworu na oczy. Niosą długie świece, krzyże lub insygnia bractwa.

Stroje członków bractw to jedna z najbardziej intrygujących rzeczy w znanych na całym świecie procesjach. Ogromne platformy, które niosą zwane pasos  zawsze wzbudzają zachwyt uczestniczących w paradach osób. Na platformach ustawione są figury Chrystusa, Matki Boskiej oraz scenki pasyjne.

Procesje odbywają się ulicami miast ludzie przynoszą swoje krzesła, czy w trakcie takiej procesji wychodzą do baru i wracają. Na straganach można kupić słodycze, oraz drobne przekąski. Niektóre procesje trwają całą noc, wiele kończy się długo po północy. Na ulicach znajduje się wówczas tysiące ludzi, którzy z zapartym tchem obserwują Procesiones.

Czym różnią się hiszpańskie tradycje wielkanocne od polskich?
Sonda
Odwiedzasz jarmarki wielkanocne?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki