Synoptycy przewidują, że taka aura zostanie z nami dłużej. Będzie mróz i opady śniegu. W takich warunkach najtrudniej jest kierowcom. Nasi Czytelnicy z Przeworska sygnalizowali, że we wtorek (09.02) o 9.00 rano centrum miasta było zasypane, a na drogach leży mnóstwo śniegu. Zasypane pobocza uniemożliwiają parkowanie, a spółdzielnia mieszkaniowa nie zadbała o odśnieżanie terenów, które do niej należą. Ten armagedon dotyka wielu. Problem z odśnieżaniem jest zawsze gdy tylko pojawi się śnieg. Nasz Czytelnik z Nowosielec wysłał do nas pełną oburzenia wiadomość :
-Mam pytanie, dlaczego w Gminie w Przeworsk pracują niekompetentne wulgarne osoby? Czy Oni myślą że są lepsi od innych? Na pytanie kiedy zostanie odśnieżona droga ( ponieważ mieszkają tam osoby starsze oraz malutkie dzieci) każą się w nos pocałować i przeklinają. Czy to tak ma wyglądać ? Wspomnę, że droga nie była ani raz odśnieżona!!! Nie da się wyjechać do pracy, a "Pan" wielki każe sobie samemu odśnieżać, to po co płacimy podatki? Aby słuchać jak ktoś przeklina? Zostanie złożona skarga przez mieszkańców Nowosielec!- napisał pan Dariusz.
Drogi to jedna katastrofa, chodniki po których poruszają się piesi to kolejna.
Kto powinien odśnieżać drogi i chodniki ? O tym warto pamiętać
- Właściciele posesji nie muszą sprzątać ani odśnieżać dróg. Utrzymanie porządku na nich należy do właściciela drogi.
- Za stan dróg gminnych odpowiada Gmina – w jej imieniu akcje po wcześniejszym uzgodnieniu z odpowiedzialnym pracownikiem urzędu prowadzi Zakład Usług Komunalnych
- Za stan dróg powiatowych odpowiada Powiatowy Zarząd Dróg w Przeworsku
- Za stan dróg wojewódzkich odpowiada Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich.
Co z chodnikiem przy naszej posesji?
- Chodnik to część drogi publicznej służąca do ruchu pieszego.
- Chodniki przylegające bezpośrednio do nieruchomości bezwzględnie muszą uprzątać właściciele posesji.
-Właściciele nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Obowiązki te wynikają z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. A także z ogólnych reguł kodeksu cywilnego. Właściciele posesji mają obowiązek dbać o czystość i porządek na chodnikach przed swoimi domami. Dotyczy to wszystkich budynków bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania. Czysto i bezpiecznie powinno być więc przed domami jednorodzinnymi, blokami, szkołami, sklepami, a także działkami niezagospodarowanymi (np. polem uprawnym)
-Obowiązek sprzątania błota, śniegu i lodu z chodników wzdłuż posesji mają:
- właściciele,
- współwłaściciele,
- użytkownicy wieczyści,
- zarządzający lub użytkujący nieruchomość.
Zobacz też: Trudne warunki na drogach Podkarpacia Czy drogi są przejezdne? Wyjechało 200 pługopisaskarek i solarek
-Skoro spadł śnieg, właściciel powinien odśnieżyć chodniki i umożliwić ludziom bezpieczne przejście. Śnieg można zgarnąć na krawędź chodnika, tak żeby nie przeszkadzał chodzącym po nim ludziom. Nie wolno zgarniać śniegu na jezdnię. Obowiązek uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń sprowadza się do usunięcia ich na brzeg chodnika.
-Niebezpieczne dla przechodniów mogą być zwisające z dachów sople lodu, które musisz zbijać tak, aby nie stanowiły zagrożenia.
-Za skutki wypadków, które będą spowodowane nieuprzątniętym chodnikiem albo zwisającymi z dachu soplami lodu odpowiedzialny jest właściciel. W wypadku incydentu, np. złamania nogi przez przechodnia na oblodzonym chodniku, odpowiedzialność za to ponosi właściciel posesji, na którym spoczywa obowiązek uprzątania danego odcinka. A więc jeśli nie zadbano o odśnieżenie czy posypanie solą chodnika, a ktoś złamał rękę czy nogę, bo się na nim pośliznął może, oprócz odszkodowania, zażądać zwrotu kosztów leczenia, a nawet renty w razie utraty zdrowia lub kalectwa.