Ostatnim szczytem, z jakim mierzył się himalaista Łukasz Łagożny, był Masyw Vinsona na Antarktydzie. 28 grudnia 2019 udało się. Młody himalaista sprawił sobie najpiękniejszy prezent, o jakim marzył. Korona Ziemi zdobyta!
Szczyty zaliczane do tzw. Korony Ziemi to:
Mount Everest w Azji (8848 m n.p.m.).
Aconcagua w Ameryce Południowej (6961 m n.p.m.).
Denali (McKinley) W Ameryce Północnej (6195 m n.p.m.).
Kilimandżaro w Afryce (5895 m n.p.m.).
W Europie (według Messnera, Bassa i środowiska wspinaczkowego) Elbrus (5642 m n.p.m.); (według niektórych naukowców) Mont Blanc (4810 m n.p.m.).
Australia lub Australia i Oceania: (według Bassa) Australia: Góra Kościuszki (2230 m n.p.m.); (według Messnera) Australia i Oceania: Puncak Jaya (4884 m n.p.m.).
Masyw Vinsona na Antarktydzie (4892 m n.p.m.), który właśnie zdobył Łukasz Łagożny.
– MAMY TO!!! O 15:20 czasu lokalnego ostatni szczyt Korony Ziemi został zdobyty! Teraz zejście do High Camp, a jutro do Base Camp. Temperatura odczuwalna -45 stopni. Pozdrawiam – napisał na fanpage’u Podkarpacka Korona Ziemi, Łukasz Łagożny.
Polecany artykuł:
Mężczyzna na ten ogromny sukces pracował dziesięć lat. Pierwszym szczytem był Elbrus na Kaukazie. Później zdobył kolejne góry Korony Ziemi: Aconcagua, Mont Blanc, Denali, Kilimandżaro, Góra Kościuszki, Puncak Jaya. ostatnią górą był szczyt Himalajów – Mount Everest. Teraz Masyw Vinsona, czym zapisuje się w historii polskiego himalaizmu.
Łukasz Łagożny doskonale wie, że tylko zmierzając pod górę dojdziemy na szczyt. Pisał o tym w swoich dwóch książkach: „Jak długa jest noc od Tienszanu po Pamir” i „Przepraszam za marzenia”.
Masz podobny temat?
Napisz do autora tekstu: