Do udaremnienia prób przemytu doszło na polsko–ukraińskim przejściu granicznym w Budomierzu. Podczas kontroli wjeżdżającego do Polski samochodu osobowego na ukraińskich numerach rejestracyjnych, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykryli 1200 sztuk kapsułek zawierających ekstrakt z chronionego, na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), pławikonika japońskiego. Ochronie, zgodnie z tą konwencją, podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub produkty z nich wykonane, tak jak w tym przypadku medykamenty medycyny azjatyckiej.
Tabletki ukryte były w skrytkach samochodu, a do ich własności przyznał się kierujący pojazdem obywatel Ukrainy. Mężczyzna nie zgłosił towaru do kontroli. Nie posiadał także odpowiedniego zezwolenia, na podstawie którego mógłby legalnie przewieźć kapsułki przez granicę.
>>> "Obudził nas huk". Ktoś ostrzelał okna mieszkania przy ul. Cegielnianej w Rzeszowie?
Polecany artykuł:
Na kolejną partię tabletek zawierających ekstrakt pławikonika, natrafili funkcjonariusze tego samego dnia także na przejściu granicznym w Budomierzu, podczas kontroli autokaru jadącego z Ukrainy do Szczecina. Tym razem w jednym z bagaży obywatela Ukrainy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykryli 300 sztuk kapsułek.
Wykryte tabletki zostały zatrzymane do dalszego postępowania. Przeciwko podejrzanym o przemyt obywatelom Ukrainy wszczęte zostały postępowania karne. Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
To kolejne od początku roku udaremnione próby przemytu tabletek tego typu. 9 lutego funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce udaremnili przemyt tysiąca sztuk kapsułek, a końcem stycznia funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Korczowej i Budomierza zabezpieczyli kolejne 500 sztuk. W 2018 r, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w woj. podkarpackim udaremnili przemyt łącznie 7,5 tysiąca sztuk kapsułek z wyciągiem z pławikonika.