Tadeusz Ferenc zrezygnował ze stanowiska. Wskazał, kogo widzi w roli prezydenta Rzeszowa
Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc ogłosił w środę rezygnacje z zajmowanego od ponad 18 lat stanowiska. Na stanowisko prezydenta miasta zaproponował wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, z którym wystąpił na wspólnej konferencji prasowej. Warchoł, który jest posłem Prawa i Sprawiedliwości z okręgu rzeszowskiego, powiedział na konferencji, że chce być bezpartyjnym kandydatem na prezydenta Rzeszowa i zapowiedział rezygnacje z członkostwa w Solidarnej Polsce.
Czytaj też: TO JUŻ OFICJALNE! Ferenc zrezygnował ze stanowiska prezydenta Rzeszowa. Wskazał następcę
- Chciałem bardzo serdecznie podziękować panu prezydentowi Ferencowi za dotychczasową pracę, za popieranie nas w wielu kwestiach, choćby wspieranie projektu Emerytury bez podatku, czy popieranie mnie w wyborach prezydenckich i wspieranie mnie. Bardzo mu za to serdecznie dziękuję. - podkreślił Kosiniak-Kamysz w rozmowie z PAP.
Zaznaczył, że jego ugrupowanie jest gotowe współpracować z różnymi siłami w celu wystawienia własnego kandydata na stanowisko prezydenta Rzeszowa, "który byłby kontynuatorem części działań prezydenta Ferenca". "Niekoniecznie to musi być pan minister Warchoł. Myślę, że my pójdziemy troszkę w innym kierunku" - zaznaczył prezes PSL. Na pytanie, czy nie dziwi go to, że Ferenc zaproponował na swoje stanowisko Warchoła, Kosiniak-Kamysz przyznał, że jest to pewne zaskoczenie. "Choć już (prezydent Ferenc) popierał go w wyborach parlamentarnych" - podkreślił szef ludowców. "Ja nie zamierzam popierać pana Warchoła" - zapewnił.
Zobacz również: Kto będzie rządził Rzeszowem? Premier wyznaczy komisarza do czasu wyborów
Tadeusz Ferenc był prezydentem Rzeszowa 18 lat
81-letni Ferenc był prezydentem Rzeszowa od 2002 roku. Czterokrotnie – poza elekcja w 2002 roku - wygrywał w pierwszej turze. Z wykształcenia jest ekonomistą. Ma bogatą przeszłość polityczną. Był członkiem PZPR od połowy lat 60. XX wieku do rozwiązania partii. Później wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, a następnie do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z członkostwa w SLD zrezygnował w 2019 roku. W latach 1994-2001 sprawował mandat radnego Rzeszowa. Trzykrotnie bezskutecznie zabiegał o miejsce w Senacie. W 2001 r. z listy SLD-UP dostał się do Sejmu. Posłem był niewiele ponad rok. W ostatnich tygodniach w związku z zakażeniem koronawirusem 81-letni Ferenc dwukrotnie przebywał w szpitalu.
Zobacz też: Gra o tron w Rzeszowie. Kto przejmie władzę? Giełda nazwisk