Fotopułapka nagrała bieszczadzkiego niedźwiedzia. Internauci zachwyceni jego sposobem na upał

i

Autor: Pexels/Pixabay.com Fotopułapka nagrała bieszczadzkiego niedźwiedzia. Internauci zachwyceni jego sposobem na upał

Niezwykłe nagranie

Fotopułapka nagrała bieszczadzkiego niedźwiedzia. Internauci zachwyceni jego sposobem na upał

2023-06-23 14:35

Upały dają nam w ostatnim czasie w kość. Również zwierzętom nie jest łatwo, ale bieszczadzkie niedźwiedzie mają na upał patent! Fotopułapka Damiana Stemulaka z Nadleśnictwa Baligród nagrała, jak "miś" zażywa kąpiel, by się ochłodzić. Zobaczcie sami!

"Sposób na upał" - leśnicy z Nadleśnictwa Baligród tak zatytułowali film z fotopułapki, który opublikowali w mediach społecznościowych. Widać na nim bieszczadzkiego niedźwiedzia, który chłodzi się, zażywając leśnej kąpieli. Niedźwiedź zanurza łapy oraz pysk w wodzie. Internauci są zachwyceni!

"Gorąco. Zwierzęta szukają wody. Musi się napić i schłodzić łapy. Świetnie sobie radzi, fajny widok" ; "Upał, gorąco niedźwiedź przyszedł się ochłodzić i napić... Jest bardzo czujny, co chwilę unosi się i nasłuchuje. Szukaj schronienia w cieniu drzew." ; "Niedźwiedź doskonale potrafi zaradzić tym panującym upałom. Na pewno dużą ulgę przynosi zanurzenie się w wodzie i uzupełnienie jej w organizmie... to futerko jest nie na te upały" - to niektóre z komentarzy. 

Co zrobić w przypadku spotkania z niedźwiedziem?

Co zrobić w przypadku spotkania niedźwiedzia? Jak podaje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie - przede wszystkim nie należy panikować i nie zbliżać się do niedźwiedzia! Nie należy krzyczeć, a jeśli niedźwiedź nie jest świadomy naszej obecności, należy wycofać się cicho i powoli.

- Jeśli spotkasz młodego ciekawskiego niedźwiedzia, pamiętaj, że jego matka prawdopodobne jest w pobliżu. Zawróć i opuść miejsce drogą, którą przyszedłeś. Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to sygnał agresji). Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma - zwiększ dystans wycofując się powoli. Postaraj się zejść mu z drogi. Być może tylko tego oczekuje - informuje RDOŚ.

Jeśli niedźwiedź jest rozdrażniony, może zaatakować, należy jak najszybciej zasygnalizować mu swoje pokojowe intencje.

- Mów głośno, nie rób żadnych gwałtownych gestów. Opuść miejsce spokojnie, nigdy nie biegnij! Szarżujący niedźwiedź często chce tylko przestraszyć intruza, wycofa się zanim dojdzie do bezpośredniego kontaktu. Fizyczne ataki są rzadkością. Gdy widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot (plecak, kurtkę, coś znacznego) - podaje RDOŚ.

Jeśli już wszystko zawiedzie, połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową - W tej pozycji osłonisz głowę i kark. Jeśli masz plecak, zabezpieczy on Twoje plecy. Połóż ręce na szyi i chroń głowę - przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często atakuje twarz. Przylegając brzuchem do ziemi lub przyjmując pozycję embrionalną, ochronisz narządy wewnętrzne. Udawaj, że jesteś martwy. Zachowuj się biernie jak to tylko możliwe, dzięki temu będziesz wyglądał mniej groźnie. Gdy niedźwiedź uzna, że nie jesteś dla niego żadnym zagrożeniem, odejdzie. Kiedy atak ustanie, pozostań w pozycji leżącej i poczekaj aż niedźwiedź oddali się definitywnie.

Zabytkowa willa straszy w centrum miasta
Sonda
Często jeździsz w Bieszczady?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki