W ostatnim czasie strażacy, leśnicy i naukowcy biją na alarm w związku z pożarami w całej Polsce. Grozi nam susza, IMGW wprowadza nawet nowy rodzaj alertu ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną, który zostanie wprowadzony 1 maja.
Pożary na Podkarpaciu. Jak wygląda sytuacja?
Według najnowszych danych (z 24 kwietnia) jakie udzielił nam bryg. mgr inż. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP wynika, że:
- Pożary traw: tylko w tym miesiącu doszło do 1520 pożarów, 720 ha zostało objętych pożarem, w gaszenie tych pożarów zaangażowanych było prawie 14 tys. strażaków
- Pożary lasów: w tym czasie doszło do 160 pożarów lasów, pożary objęły powierzchnię 230 ha, pożary gasiło 3 tys. strażaków
- Mieszkania, domy: od stycznia strażacy gasili 727 pożarów w regionie, 23 osoby zostały poszkodowane, 11 osób zginęło
Zobacz też: Mielec. Podpalacz trawy usłyszał zarzuty
"Stop pożarom traw"
- Płonące trawy często powodowały pożary lasów. Wypalanie traw jest niechlubną tradycją, z którą od lat zmagają się strażacy. Jest to palący problem, występujący każdego roku. Mimo akcji informacyjnych i uświadamiających, wielu ludzi nadal sądzi, że ogień to najlepszy sposób na zwalczanie chwastów. - mówi bryg. mgr inż. Marcin Betleja.
Przypominamy, że wypalanie traw na terenie naszego kraju jest zabronione. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi grzywna, areszt, a w niektórych przypadkach kara do 10 lat więzienia. Grożą za to też kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.
Strażacy w marcu rozpoczęli akcję "Stop pożarom traw"
- W roku 2019, w ogólnej liczbie 153 520 odnotowanych pożarów w Polsce, aż 55 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych (36,4% wszystkich pożarów). Pożary traw i nieużytków objęły powierzchnię 24 151 ha. W wyniku tych pożarów zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na 40 974 800 złotych. Również w 2019 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała 8896 pożarów lasów, w której to liczbie mieszczą się także pożary lasów nienależących do Lasów Państwowych. W wyniku pożarów w lasach zginęło siedem osób, a 31 odniosło obrażenia. - informuje rzecznik podkarpackich strażaków.
Tragiczny pożar w Hucie Starej
Płoną również domy. Wczoraj (23 kwietnia) doszło do tragicznego w skutkac hpożaru drewnianego domu w Hucie Starej. Jak podaje bryg. Marcin Betleja informację o pożarze otrzymali strażacy przed godz. 21.00.
Zobacz też: Jak nosić maseczkę? Kilkuletni "dr Jaś" z Rzeszowa radzi! Musicie to zobaczyć [WIDEO]
- W momencie, gdy na miejsce przyjechali strażacy cały drewniany dom objęty był pożarem. Jeszcze przed przyjazdem ratowników z budynku ewakuowały się dwie osoby. Wewnątrz został mężczyzna. Do płonącego domu weszli strażacy i ewakuowali 70-latka. Niestety nie udało mu się uratować życia.
Podkarpacie. Zagrożenie pożarowe lasu
Według mapy zagrożenia pożarowego lasu aktualizowaną w oparciu o dane Lasów Państwowych, dziś (24 kwietnia) w województwie podkarpackim występuje zagrożenie określane jako "średnie".