Z obrotu wycofane zostały partie sera żółtego Gouda w plastrach oraz sera żółtego Rycki Edam w plastrach wyprodukowanych przez Spółdzielnię Mleczarską Ryki. Jak informuje GIS, powodem jest wykrycie bakterii Listeria monocytogenes, mogącej powodować poważne problemy zdrowotne.
W przypadku sera żółtego Gouda, problem dotyczy opakowań 135-gramowych o numerze partii 180359 i dacie ważności 18.10.2019. Jeśli chodzi o ser żółty Rycki Edam, mowa również o 135-gramowych opakowaniach o numerze partii 060658 i dacie ważności 23.10.2019. Każdy, kto posiada te produkty powinien je wyrzucić, lub oddać do sklepu, w którym je kupił, a jeśli je spożył - pilnie skontaktować się z lekarzem.
Należy podkreślić, że listerioza, którą mogą wywoływać wspomniane bakterie, jest groźną chorobą, która może wywołać znaczące konsekwencje zdrowotne prowadzące choćby do biegunki, wymiotów, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Szczególnie narażeni na poważne problemy zdrowotne są dzieci oraz kobiety w ciąży.
Dodajmy, że producent, czyli Spółdzielnia Mleczarska Ryki, wdrożył już procedurę wycofania z obrotu powyższych partii serów, Zidentyfikowano i poinformowano odbiorców towaru o zablokowaniu i wycofaniu kwestionowanych partii produktu z rynku. Producent poinformował też, że część produktów została zutylizowana zgodnie z procedurą sieci handlowych, a pozostały ser jest wycofywany z obrotu.
Prowadzone są dalsze badania, mające na celu wykluczenie ewentualnej dalszej obecności bakterii w tego typu produktach.
Polecany artykuł: