Już wiadomo, że w 2018 roku wzrośnie płaca minimalna. W 2017 roku było to 2000 złotych brutto. Teraz najniższa pensja wzrośnie o 5 procent, czyli około 100 złotych brutto.
Płaca minimalna: Ile netto?
Polecany artykuł:
To, ile pracownik otrzyma na rękę będzie zależało od rodzaju kosztów uzyskania przychodu i rodzaju kosztów uzyskania przychodu i kwoty zmniejszającej podatek. Pracownik powinien otrzymać około 1530 złotych.
Pamiętajmy, że przepisy stosują się do osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę. Nie dotyczą zleceń i umów o dzieło.
Nie będzie ważne, jak długo pracujesz
Kolejna istotna zmiana jest taka, że teraz nowi pracownicy także będą musieli otrzymać pełną płacę minimalną już na starcie. Wcześniej przepisy mówiły, że wynagrodzenie w pierwszym roku pracy nie może być niższe niż 80 procent minimalnej pensji.
Zobacz też: Handel bronią na trenie rzeszowskich bazarów? Sprawa jest w prokuraturze
Minimalna stawka godzinowa
Określono także minimalną stawkę za godzinę pracy w ramach umów zleceń i o świadczenie usług. Od 1 stycznia 2018 wyniesie minimum 13,7 złotych brutto.
Na Podkarpaciu
Zmiany odczuje wielu mieszkańców naszego regionu. Niestety, na Podkarpaciu wiele osób wciąż zarabia najniższą krajową.
GUS policzył wynagrodzenia brutto w ostatnim kwartale 2016 roku. Pracownicy z Podkarpacia mają powody do niezadowolenia. Za tą samą pracę otrzymują mniejsze wynagrodzenie niż w innych województwach. Według danych GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce w IV kwartale 2016 roku wyniosło niewiele ponad 4047 zł. Na Podkarpaciu było ono mniejsze o 14,7%, i było niższe o prawie 600 zł. Gorzej jest tylko w województwie warmińsko-mazurskim.