Przekroczone stężenie szkodliwych pyłów PM 2,5 i PM 10 - taki komunikat na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pojawia się średnio raz na trzy dni. Dziś i jutro całe mapki świecą się na czerwono, a to oznacza, że przebywanie na zewnątrz stanowi poważne zagrożenie. Pyły powodują kaszel, katar, łzawienie oczu, a częsta ekspozycja może prowadzić do nowotworów, a w przypadku ciężarnych do uszkodzenia płodu.
Jak Rzeszów chce likwidować smog?
Jak zminimalizować problem. Czy rzeszowscy rani "są bezradni"? Pytamy Andrzeja Deca, przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa. Okazuje się, że uchwalono trzy programy, których realizacja ma na celu, między innymi, walkę ze smogiem.
Pierwszym jest uchwalony 20 grudnia Program ochrony środowiska miasta Rzeszowa. W obszernym dokumencie wyodrębiono rozdział zatytułowany "Działania na rzecz poprawy jakości powietrza", w którym czytamy:
- o kampanii edukacyjno-informacyjnej przeprowadzanej w latach 2014-2015, w której pojawiły się artykuły i spoty informujące o korzyściach płynących z wymiany źródeł na ekologiczne,
- o wdrażaniu w życie Programu ograniczenia niskiej emisji dla miasta Rzeszowa,
- wyprowadzaniu ruchu samochodów z centrym miasta.
- o dołączeniu Rzeszowa do ogólnopolskiego projektu KLIMADA, który zakłada ocenę zmian klimatycznych w naszym kraju.
Polecany artykuł:
Kolejnym jest Plan gospodarki niskoemisyjnej ROF uchwalony we wrześniu. To w nim miasto pokłada największe nadzieje. Dlaczego? Uchwalenie powyższego w sposób zgodny z wymaganiami WFOŚiGW umożliwia ubieganie się o środki unijne na modernizację źródeł ciepła, sieci ciepłowniczych, instalację odnawialnych źródeł energii, czy termomodernizację obiektów użyteczności publicznej.
Trzeci program uchwalono w maju 2015 roku. To Program ograniczenia niskiej emisji dla miasta Rzeszowa. Przewidywane przedsięwzięcia modernizacyjne zmierzające do zmniejszenia ilości pyłów to podłączanie gospodarstw domowych do miejskiej sieci ciepłowniczej, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, termomodernizacja budynków.
Droższy parking czy darmowe autobusy?
- Skupiamy się też na działaniach mających wyprowadzić ruch samochodów z centrum miasta. Myślimy o budowie parkingów na zewnątrz miasta, w ramach Programu rozbudowy transportu będziemy kupować nowe autobusy, w tym elektryczne, w grę wchodzi też kolej aglomeracyjna realizowana przez województwo, W skrajnym przypadku rozważyłbym też podniesienie opłat za parkowanie w centrum Rzeszowa - mówi nam Andrzej Dec.
Niewykluczone, że w dniach, kiedy normy będą znacznie przekroczone, wzorem innych miast, w Rzeszowie przejazd komunikacją miejską mógłby być bezpłatny. Przewodniczący rady dodaje też, że warto pochylić się także nad usprawnieniem kontroli spalania w domowych piecach.
Dodajmy, że 26 stycznia na temat zanieczyszczenia powietrza będzie obradować Komisja Zdrowia. Spotkanie odbędzie się w Biurze Rady Miasta o godzinie 9.15.
O mandatach za spalanie śmieci ze Zbigniewem Gubernatem z rzeszowskiej straży miejskiej rozmawiał reporter radiowej ESKI, Kuba Linda: