Jak uchronić się przed zatruciem pokarmowym?
Najczęstszymi objawami zatrucia pokarmowego są dolegliwości ze strony układu pokarmowego: nudności, wymioty, ostra biegunka i ból brzucha. Najważniejszą kwestią z pewnością jest sprawdzenie źródła, z którego zaopatrujemy się w produkty spożywcze. Jeśli kupujemy na targowisku, w szczególności jaja czy mięso, powinniśmy pytać sprzedawców o pozwolenia.
Nie mniej ważne są jednak warunki, w których przechowujemy zakupione produkty. Zobacz naszą galerię i sprawdź, co według Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej możesz zrobić, żeby uchronić się przed zatruciem pokarmowym. Wiedziałeś/aś o tych szczegółach?
Przyczyny zatrucia mięsem z targowiska w Nowej Dębie na Podkarpaciu
W Nowej Dębie na Podkarpaciu trzy osoby z objawami ostrego zatrucia pokarmowego trafiły do szpitala, jedna z nich zmarła. Do tragedii doszło po tym, jak w sobotę 17 lutego ofiary zakupiły i zjadły "swojskie" galaretki mięsne z targowiska. Osoby, które produkowały i handlowały własnymi wyrobami nie miały na ten proceder odpowiednich zezwoleń, a prokuratura w Tarnobrzegu ustaliła, że warunki produkcji były "dalekie od ideału". Mając na uwadze tę dramatyczną historię warto dowiedzieć się, co można zrobić, żeby zminimalizować ryzyko zatrucia pokarmowego.