PORADNIK

Jak uchronić się przed zatruciem pokarmowym? Pięć prostych zasad, które mogą uratować życie

2024-02-23 13:02

Jak uchronić się przed zatruciem pokarmowym? Tragedia, która miała miejsce w Nowej Dębie na Podkarpaciu pokazała, jak ważne są jakość i bezpieczeństwo źródła, z którego pochodzi nasza żywność. Przed zakupieniem mięsa czy innych produktów spożywczych należy upewnić się, że pochodzą one ze sprawdzonego miejsca. Co jeszcze możesz zrobić, żeby zminimalizować ryzyko zatrucia pokarmowego?

Jak uchronić się przed zatruciem pokarmowym?

Najczęstszymi objawami zatrucia pokarmowego są dolegliwości ze strony układu pokarmowego: nudności, wymioty, ostra biegunka i ból brzucha. Najważniejszą kwestią z pewnością jest sprawdzenie źródła, z którego zaopatrujemy się w produkty spożywcze. Jeśli kupujemy na targowisku, w szczególności jaja czy mięso, powinniśmy pytać sprzedawców o pozwolenia. 

Nie mniej ważne są jednak warunki, w których przechowujemy zakupione produkty. Zobacz naszą galerię i sprawdź, co według Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej możesz zrobić, żeby uchronić się przed zatruciem pokarmowym. Wiedziałeś/aś o tych szczegółach?

Co mówią mieszkańcy na targu w Nowej Dębie

Przyczyny zatrucia mięsem z targowiska w Nowej Dębie na Podkarpaciu

W Nowej Dębie na Podkarpaciu trzy osoby z objawami ostrego zatrucia pokarmowego trafiły do szpitala, jedna z nich zmarła. Do tragedii doszło po tym, jak w sobotę 17 lutego ofiary zakupiły i zjadły "swojskie" galaretki mięsne z targowiska. Osoby, które produkowały i handlowały własnymi wyrobami nie miały na ten proceder odpowiednich zezwoleń, a prokuratura w Tarnobrzegu ustaliła, że warunki produkcji były "dalekie od ideału". Mając na uwadze tę dramatyczną historię warto dowiedzieć się, co można zrobić, żeby zminimalizować ryzyko zatrucia pokarmowego.

Znasz podkarpackie nazwy potraw?
Pytanie 1 z 10
Gomółki to:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki