Jak wygląda rynek pracy w Rzeszowie?

i

Autor: materiały prasowe, Materiały prasowe Jak wygląda rynek pracy w Rzeszowie?

Jak wygląda rynek pracy w Rzeszowie?

2022-10-14 6:00

Rynek pracy w Rzeszowie opiera się przede wszystkim na przemyśle lotniczym i farmaceutycznym. To prężnie rozwijające się miasto uznawane jest za najważniejsze centrum handlowo-przemysłowe w regionie południowo-wschodniej Polski. Jak wygląda rynek pracy w Rzeszowie?

Rynek pracy w Rzeszowie obfituje szczególnie w oferty pracy dla pracowników niższego szczebla, czyli między innymi pracowników budowlanych i produkcyjnych. Oprócz tego pracodawcy starają się zapełnić wakaty na wyższych szczeblach oraz na stanowiskach specjalistycznych. Miasto pełni rolę największego ośrodka pracowniczego w województwie podkarpackim, a jego dynamiczny rozwój sprzyja lokalnemu rynkowi pracy. Nowe technologie, lotnictwo, farmaceutyka czy branża IT to tysiące miejsc pracy dla specjalistów i pracowników fizycznych. Jako centrum aglomeracji rzeszowskiej, miasto stwarza warunki do życia i rozwoju dla lokalnych mieszkańców, którzy chcą poszerzyć swoje zawodowe perspektywy. Pracodawcy często rozumieją dynamikę zmian rynku pracy i rosnącą konkurencję, dlatego coraz częściej decydują się publikować oferty na najpopularniejszych portalach zajmujących się rynkiem pracy w Polsce. Dzięki temu, wpisując w wyszukiwarkę hasłopraca w Rzeszowie” na GoWork znajdziemy setki ofert, które możemy dostosować do własnych wymagań dzięki filtrom takim jak stanowisko, zarobki, czy system pracy. Gdzie jeszcze można szukać pracy w Rzeszowie?

Rynek pracy w Rzeszowie

Stolica Podkarpacia to miasto, które swój sukces zawdzięcza przede wszystkim atutom gospodarczym i inwestycyjnym, takim jak między innymi świetne położoną i rozwiniętą infrastrukturę transportową, dzięki której rzeszowskie firmy mają otwartą drogę na południowo-wschodnie rynki eksportu i importu. Na rozwój miasta wpływa w dużej mierze przemysł lotniczy, nowe technologie i przemysł farmakologiczny.

Rynek pracy w Rzeszowie ściśle związany jest ze strefami ekonomicznymi znajdującymi się w sąsiedztwie. W tym przypadku prym wiedzie Podkarpacki Park Naukowo-Techonologiczny oraz Podstrefa Rzeszów Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dogodne warunki inwestycyjne połączone z ciekawymi terenami inwestycyjnymi sprawiają, że w Rzeszowie zadomawia się coraz więcej zagranicznych firm, które oferują kolejne miejsca pracy. Jako największy środek gospodarczy w regionie miasto kumuluje przedsiębiorstwa działające w handlu, produkcji, IT, nowych technologiach i budownictwie. Warto zaznaczyć, że rzeszowski rynek pracy jest również ściśle związany z przemysłem lotniczym i farmaceutycznym. To właśnie tutaj swoje siedziby i fabryki firmy farmaceutyczne takie jak Sanofi i INC Polfa Rzeszów zajmujące się produkcją suplementów diety i leków.

Tutejszy rynek pracy jest otwarty i chłonny, szczególnie jeśli chodzi o specjalistów z dziedzin takich jak IT lub nowe technologie. Należy również zauważyć, że stopa bezrobocia w Rzeszowie jest i była niska i utrzymywała się przez większość czasu na stałym poziomie (z drobnymi odchyleniami). Natomiast obecnie obserwujemy spadek procentu osób bezrobotnych, co świadczy o stabilności i rozwoju rzeszowskiego rynku pracy. Mimo przychylnych prognoz bezrobocie jest w mieście nadal obecne, jednak w dużej mierze wynika z braku odpowiedniego wykształcenia i umiejętności odpowiadających potrzebom rzeszowskiemu rynkowi.

Zawody deficytowe w Rzeszowie

Z racji szerokiego zakresu branż, które działają w Rzeszowie, możemy obserwować również szeroki wachlarz zawodów deficytowych. Przede wszystkim firmy znajdujące się w stolicy Podkarpacia borykają się z problemem braku kadry w sektorze IT. Niestety, jest to problem na skalę krajową, który wiąże się z szybkim rozwojem w tej branży, przez co rynek nie nadąża szkolić specjalistów. Jednak obecnie trend ten kieruje się w stronę stagnacji i być może w ciągu kilku najbliższych lat programiści w pełni obsadzą luki kadrowe.

Duże trudności przy zapełnianiu wakatów napotykają także pracodawcy z branży budowlanej. Na rzeszowskim rynku pracy brakuje specjalistów z fachem w ręku takich jak betoniarze, zbrojarze, czy monterów instalacji budowlanych. Wyczuwalny jest również deficyt fachowców wykończeniowych, czyli między innymi murarzy i tynkarzy. W branży brakuje również elektryków i hydraulików. Dużą popularnością cieszą się także ogłoszenia związane z pracą jako operator maszyn budowlanych.

Rzeszowskie firmy mają również problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów na stanowiska kierownicze zarówno w branży budowlanej jak i produkcyjnej. Wykształconych specjalistów brakuje także w szpitalach i przychodniach na stanowiskach lekarzy, pielęgniarek i położnych.

Gdzie szukać pracy w Rzeszowie?

Szukając pracy w Rzeszowie, najpierw pochyl się nad ogłoszeniami zamieszczanymi w Internecie. Skorzystaj z portali zajmujących się tematyką rynku pracy skupiających kandydatów i pracodawców. W ten sposób możesz znaleźć wszystkie interesujące Cię oferty pracy w jednym miejscu. Ponadto takie portale oferują możliwość kategoryzowania ogłoszeń pod względem zarobków, stanowiska czy dokładnej lokalizacji firmy. Mechanizm ten znacznie ułatwia i przyspiesza proces poszukiwania pracy.

Istnieje również bardziej tradycyjna metoda związana z osobistym składaniem CV. Lokalne firmy często korzystają ze słupów ogłoszeniowych lub banerów informacyjnych. W ten sposób chcą trafić do kandydatów mieszkających niedaleko przedsiębiorstwa. Taktyka ta nastawiona jest na pracownika lokalnego i raczej dociera do węższej grupy docelowej, dlatego można przypuszczać, że konkurencja w takich procesach rekrutacyjnych może być nieco mniejsza.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki