Jest zielone światło dla naziemnego metra w Rzeszowie

i

Autor: Marcin Warchoł Twitter

Jest zielone światło dla naziemnego metra w Rzeszowie. Tak będzie wyglądało? [VIDEO]

2022-02-01 20:49

Pomysł by monorail, czyli naziemna kolejka zwana również naziemnym metrem, powstał w Rzeszowie pojawił się wiele lat temu. Długo jednak nie było przepisów, które by na niego pozwalały. Wkrótce może się to zmienić, bo rząd przyjął projekt nowelizacji przepisów o m.in. kolei jednoszynowej.

Budowa kolejki naziemnej w Rzeszowie to była idea Tadeusza Ferencam, byłego prezydenta. Gdy ustąpił, w przedterminowych wyborach wystartował Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości z Solidarnej Polski, który również forsował ten pomysł. Ostatecznie Warchoł przegrał jednak wybory z Konradem Fijołkiem.

Idea naziemnego metra w Rzeszowie jednak nie upadła. Problemem były jednak przepisy ustawy o transporcie kolejowym, w której nie było monoraila, a później, gdy go wpisano okazało się, że... brakuje szczegółowych przepisów.

We wtorek, 1 lutego, pojawiło się zielone światło dla tej inicjatywy. Projekt nowelizacji przepisów dotyczący nowego rodzaju publicznego transportu zbiorowego – urządzeń do przewozu osób lub rzeczy poruszających się po jednej szynie, tzw. monorail, lub na poduszkach powietrznych czy magnetycznych, został przyjęty przez rząd.

Ojciec zginał, ratując córeczkę. Rocznica tragedii w Leżachowie [ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ]

Jak poinformował we wtorkowym komunikacie resort infrastruktury, chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o dozorze technicznym oraz ustawy o transporcie kolejowym, przedłożony przez ministra infrastruktury. - Rząd chce wprowadzić przepisy dotyczące nowego rodzaju publicznego transportu zbiorowego – urządzeń do przewozu osób lub rzeczy poruszających się po jednej szynie (tzw. monorail) lub na poduszkach powietrznych czy magnetycznych. Chodzi o objęcie dozorem tego typu urządzeń przez Transportowy Dozór Techniczny - podał resort.

Dodano, że rozwiązanie to jest spowodowane pojawiającymi się sygnałami dotyczącymi planów budowy takich pojazdów publicznego transportu zbiorowego.

Ministerstwo poinformowało, że kolej jednoszynowa występuje na prawie wszystkich kontynentach świata. Obecnie eksploatowanych jest ok. 56 linii kolei jednoszynowej, z czego 26 zlokalizowanych jest Azji. - W ostatnim czasie zainteresowanie rozwiązaniami tego środka transportu znacznie wzrosło – prawie 30 nowych linii kolei jednoszynowej jest w trakcie budowy, testów, w fazie planowania koncepcyjnego lub oczekuje na budowę - wskazał resort.

Według ministerstwa zainteresowanie takim środkiem transportu publicznego jest spowodowane m.in. mało rozległymi, szybkimi i stosunkowo tanimi robotami naziemnymi, w porównaniu do budowy metra. Ponadto przyjęcie takiego rodzaju transportu nie ingeruje w strukturę miejską tak mocno, jak tradycyjne, naziemne środki transportu. Dodatkową zaletą jest fakt, że nie musi się on zatrzymywać na światłach i skrzyżowaniach, co radykalnie skraca czas przejazdu tym środkiem transportu.

Sonda
Czy monorail w Rzeszowie to dobry pomysł?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki