Uważaj na kieszonkowców

i

Autor: Pixabay/Ganossi Uważaj na kieszonkowców

Kieszonkowcy przed świętami w Rzeszowie: Policja ostrzega!

2018-12-21 19:19

Przedświąteczny tłok w galeriach handlowych, na bazarach, w komunikacji miejskiej to idealna okazała dla złodziei. Jak się przed nimi ustrzec?

Okres przedświąteczny to raj dla kieszonkowców. W sklepach jest tłoczno, a my zwykle mamy mnóstwo spraw na głowie i nie zwracamy uwagi na to, co dzieje się wokół. Policja apeluje o ostrożność. Jak ustrzec się przed złodziejami? 

Rady KWP w Rzeszowie są następujące:

- trzymaj swoją torebkę, saszetkę przed sobą,
- pieniądze rozdziel i umieść w różnych miejscach,
- nie noś karty bankomatowej razem z numerem PIN,
- klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować,
- jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy unikaj zatłoczonych miejsc,
- nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb,
- płacąc za zakupiony towar nie pokazuj całej zawartości portfela,
- podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet krótki moment,
- zwracaj uwagę na "sztuczny tłok” i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, autobusie czy w innym miejscu,
- na ulicy unikaj korzystania z wszelkich podejrzanych usług jak np. wróżenie, gry hazardowe, okazyjne możliwości zakupu itp.

W przypadku kradzieży pamiętajmy o szybkim zablokowaniu karty bankomatowej i zgłoszeniu zagubienia dowodu osobistego lub paszportu. Pamiętajmy przy tym, że:

"Utraty dokumentów w wyniku zagubienia, zniszczenia lub innych przyczyn niezwiązanych z przestępstwem  nie zgłaszamy w jednostkach policji, które nie mają możliwości zarejestrowani takiego zdarzenia, a niepotrzebnie wydłuża procedurę.
Policja jest instytucją właściwą do zgłoszenia utraty dokumentów lub kart płatniczych tylko w wyniku przestępstwa. Kradzieży, włamania, rozboju, oszustwa, przywłaszczenia. W tym przypadku policjanci dysponując cechami dokumentu lub kart zarejestrują je w bazie rzeczy utraconych w wyniku przestępstwa. Zgłoszenie takiego faktu policji nie zwalnia posiadacza dokumentu lub karty do zgłoszenia faktu do właściwego organu i banku".

Zobacz też: Pluszaki IKEA po raz drugi trafią do rzeszowskich karetek

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki