Corocznie w regionalnych centrach krwiodawstwa brakuje wystarczającej ilości krwi, potrzebnej do ratowania zdrowia i życia potrzebujących pacjentów. Dlatego też regularnie w całej Polsce przeprowadzane są akcje mające na celu pobór krwi, a także promowanie tego typu szlachetnych postaw. Dzięki temu coraz więcej osób jest świadomych w zakresie krwiodawstwa, a niektórzy decydują się zostać honorowymi dawcami. Taki gest nic nie kosztuje, a dla niektórych może okazać się iskierką nadziei w oczekiwaniu na powrót do zdrowia.
W związku z tym, że w okresie wakacyjnym zapotrzebowanie na ten niezbędny do życia płyn ustrojowy, wzrasta nawet o 30 procent, Fundacji Grupy PKP zorganizowała akcję "Kolej na Ciebie – uratuj życie!". W jej ramach przy dwunastu dworcach PKP w całej Polsce stanęły mobilne punkty, w których chętni mogli oddać krew. Akcję wsparli kolejarze, studenci i wolontariusze.
- Dzięki akcji zwracamy uwagę na ważny temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Uświadamiamy, jak niewiele wysiłku kosztuje nas ratowanie ludzkiego życia. Poświęcenie się dla drugiego człowieka, a na pewno takim aktem jest ofiarowanie obcej osobie własnej krwi, to szlachetny gest, którym warto dzielić się przy różnych okazjach. Większość z nas myśli, że oddanie niewielkiej ilości krwi nie zrobi różnicy. Wręcz przeciwnie, nasz uczynek może uratować niejedno życie lub przyspieszyć powrót do zdrowia chorej bądź poszkodowanej w wypadku osoby - powiedziała Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.
W gronie miast, które zdecydowały się na udział w tej szczytnej akcji był także Rzeszów. W krwiobusie, który stanął pod rzeszowskim Dworcem Głównym PKP 39 osób zarejestrowało się jako dawcy krwi, a 32 oddały krew. Łącznie udało się zebrać 14 litrów krwi, która teraz przechowana w odpowiedni sposób, zostanie przetransportowana tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Na tych, którzy podzielili się tym cennym darem czekały specjalne upominki i słodki poczęstunek.
Warto podkreślić, że krew mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia. Na oddanie krwi należy przychodzić wypoczętym i zdrowym, czyli nie mieć objawów przeziębienia i nie brać aktualnie żadnych leków. Najlepiej zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek, wypić około 2 litrów płynów (ważne, żeby zrobić to w ciągu 24 godzin przed pobraniem). Wskazane jest także ograniczenie palenia papierosów i zaprzestanie spożywania alkoholu. Dotyczy to również dnia poprzedzającego oddanie krwi.
Polecany artykuł: