Krzysztof Domarecki, prezes zarządu Grupy Selena, która działa na chińskim rynku przekonuje na łamach "Business Insider", że zamknięcie Wuhan było dobrym posunięciem, dzięki którym liczba zachorowań na koronawirusa COVID-19 zaczęła spadać. Jak mówi Domnarecki, co prawda gospodarka Chin stanęła, jednak pozwoliło to opanować kryzys związany z zachorowaniami.
W chińskim Wuhan zamknięto szkoły, kina, teatry, restauracje, galerie handlowe. Wstrzymano przemysł (oprócz przemysłu farmaceutycznego i firm pracujących w trybie ciągłym). Wyjścia ograniczono tylko do wyjść do sklepu, wprowadzono masowe pomiary temperatury i izolację osób z podejrzeniem infekcji.
Polecany artykuł:
- Chiny bardzo szybko otrząsnęły się z pierwszego szoku i dynamicznie zaczęła spadać liczba zachorowań na COVID-19. Dzięki temu, już 24 lutego rząd zezwolił większości firm na wznowienie produkcji. - mówi na łamach "Business Insider" Krzysztof Domarecki,
Czy jest możliwe, żeby podobne rozwiązanie wprowadzić w Polsce? W Rzeszowie przestałyby działać m.in firmy Doliny Lotniczej, a ulice które już teraz są niemal puste, wyludniłyby się totalnie. Obecnie zostanie w domu jest dobrowolne (za wyjątkiem osób objętych kwarantanną), w takim przypadku wszyscy mieszkańcy byliby zmuszeni zostać w domu.
Polecany artykuł:
W Rzeszowie w związku z koronawirusem zamknięte są szkoły, kina, teatry, galerie handlowe, restauracje. Odwołano wszelkie imprezy i wydarzenia masowe. Urzędy zachęcają do załatwiania spraw on line. Zamknięte zostały również granice naszego kraju.
Krzysztof Domarecki przekonuje, że należy zredukować ruch osobowy między miastami i w samych miastach, a także nakazać ludziom siedzieć w domu pod groźbą kar administracyjnych.
- Tutaj potrzeba zdecydowania i odwagi rządu.- mówi.
O planach zamknięcia polskich miast na razie nie ma mowy. W chwili obecnej polski rząd nie rozważa wprowadzenia takiego rozwiązania, jakie miało miejsce w Chinach.
Z kolei jeśli ktoś na terenie Rzeszowa objęty jest kwarantanną i potrzebuje pomocy w związku z dostarczeniem do domu
produktów żywnościowych, środków czystości, a także leków może liczyć na pomoc Urzędu Miasta. W godz. w godzinach - 7:30 – 15:30 można dzwonić pod numery: 7 875 43 85, 17 875 44 34, 17 875 44 29.