Smog nad Rzeszowem

i

Autor: YouTube, screen Smog nad Rzeszowem

Koszmarny smog nad Rzeszowem: To wideo daje do myślenia [WIDEO]

2016-12-17 9:42

Najwięcej zanieczyszczeń pochodzi z przydomowych kotłowni. Pyły są bardzo niebezpieczne dla zdrowia.   

Średnio raz na 3-4 dni WIOŚ w Rzeszowie ostrzega, by unikać wyjść na zewnątrz. Wielu z nas rzadko sięga do indeksu jakości powietrza i nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jednak nawet laikowi komunikat takiej treści powinien dać do myślenia:

"Jakość powietrza jest niebezpiecznie zła, osoby narażone na ryzyko powinny bezwzględnie unikać wyjść na zewnątrz, pozostała populacja powinna ograniczyć wyjścia do minimum, wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane."

W stolicy Podkarpacia często przekroczone jest stężenie pyłów PM 2,5 i PM 10:

"Szkodliwość pyłu dla zdrowia osób eksponowanych związana jest ściśle z wielkością i składem chemicznym ziaren. Pył drobny o średnicy poniżej 2.5µm jest najbardziej niebezpieczny. Dociera on do pęcherzyków płucnych a nawet penetruje do naczyń krwionośnych, a stamtąd do krwiobiegu, stąd jest równo szkodliwy dla układu oddechowego jak i układu krążenia. Większe ziarna pyłu mogą powodować stany zapalne spojówek oraz błony śluzowej nosa i gardła. Osoby cierpiące na choroby serca i płuc, osoby starsze i dzieci uważa się za bardziej podatne na szkodliwe działanie pyłu zawieszonego. Zagrożone są także osoby aktywne fizycznie. Wysiłek fizyczny powoduje, że oddychamy szybciej i głębiej wdychając jednocześnie więcej szkodliwych cząstek. W przypadku osób starszych badania dowodzą, iż wysoki poziom pyłu zawieszonego jest związany ze zwiększeniem ryzyka hospitalizacji, a nawet zgonu z powodu chorób płuc i chorób sercowo-naczyniowych. Długotrwałe narażenie na wysokie stężenia pyłu zawieszonego sprzyja wystąpieniu przewlekłej zaporowej choroby płuc, a także zmniejszeniu sprawności i wydolności płuc. Krótkoterminowe narażenie na wysokie stężenie może nasilać objawy choroby płuc, różnych chorób o podłożu alergicznym (astma, egzema, katar sienny, zapalenie spojówek) i chorób serca (zwiększona krzepliwość krwi, zaburzenia rytmu), a także zwiększać podatność na infekcje dróg oddechowych" - czytamy na smog.imgw.pl. 

Okazuje się też, że w Polsce mamy najgorszą jakość powietrza w porównaniu do wszystkich innych krajów Unii Europejskiej.

16 grudnia na YouTube pojawił się film nagrany przez jednego z internautów zatytułowany "Smog w Rzeszowie - Mój Rzeszów taki piękny". Materiał nagrano z ulicy Rejtana. To wideo daje do myślenia.

Zobacz też: Rzeszów bije niechlubny rekord: Ceny mieszkań w przeciągu 10 lat wzrosły o 70 procent

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki