Kradli na potęgę, łupili Ukraińców. Zgroza w pociągach. Wśród zatrzymanych są konduktorzy

i

Autor: CBŚP Kradli na potęgę, łupili Ukraińców. Zgroza w pociągach. Wśród zatrzymanych są konduktorzy

Kradli na potęgę, łupili Ukraińców. Zgroza w pociągach. Wśród zatrzymanych konduktorzy

2022-03-14 11:32

Zgroza na kolei! Zuchwali złodzieje okradali pasażerów w pociągach – najczęściej obcokrajowców, Ukraińców. To na nich się uwzięli, chcąc się szybko wzbogacić. Wśród zatrzymanych są konduktorzy, ochroniarze, kierownicy pociągów… Zamiast dbać o bezpieczną podróż i pasażerów, pomagali ich ograbiać! Przerażające. Pojawił się też ważny apel policji.

Kradli na potęgę, łupili, ile się da, zabierając ludziom to, co mieli najcenniejszego. Upatrzyli sobie zwłaszcza tych, którzy wybrali się w dalszą drogę. Okradali m.in. cudzoziemców, głównie Ukraińców. Zgroza w polskich pociągach. Seria zatrzymań w ramach potężnej akcji Centralnego Biura Śledczego Policji i Prokuratury Krajowej. To konduktorzy, ochroniarze i kierownicy pociągów pozwalali złodziejom na grasowanie po przedziałach? Zamiast pomagać pasażerom, wystawiali ich rabusiom. Przerażające.

Okradali pasażerów pociągów dalekobieżnych. Ofiarami padali cudzoziemcy, a celem sprawców były przede wszystkim pieniądze – informuje policja. CBŚP zajmuje się tą sprawą od dawna. W zeszłym roku zatrzymano siedmiu podejrzanych. Teraz wpadli kolejni.

Tym razem policjanci CBŚP zatrzymali 13 podejrzanych i 1 doprowadzili z zakładu karnego. Łącznie 14 osób usłyszało zarzuty w Wydziale Zamiejscowym Prokuratury Krajowej w Rzeszowie – informują przedstawiciele Centralnego Biura Śledczego Policji.

Zobacz zdjęcia z akcji CBŚP i pierwszych zatrzymań jesienią 2021 roku. Zobacz zdjęcia w galerii poniżej!

Przestępcy działali w różnych rejonach Polski, ale sposób mieli taki sam: okradać pasażerów pociągów pod okiem pracowników kolei! Nie było to trudne, bo konduktorzy, kierowcy składów czy ochroniarze sami to oko przymykali…

Jeszcze w 2021 roku zatrzymano siedem osób i zabezpieczono narzędzia mogące służyć do popełniania przestępstw na cudzoziemcach, głównie obywatelach Ukrainy – informuje CBŚP.

Sedno Sprawy - Tomasz Siemoniak

Jesienne zatrzymania nie zakończyły całej sprawy. Śledczy podejrzewali, że ktoś musiał pomagać złodziejom. Za dobrze im szło, za łatwo zdobywali swoje łupy… Efekt pracy CBŚP i Prokuratury Krajowej to 14 kolejnych osób zatrzymanych w tej sprawie.

Na początku marca 2022 roku policjanci CBŚP przeprowadzili kolejne uderzenie, podczas którego zatrzymano 13 osób i czternastą doprowadzono z zakładu karnego do Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Akcja miała miejsce na terenie województw: zachodnio-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego – informują funkcjonariusze CBŚP.

Dziesięciu osobom przedstawiono zarzuty dotyczące przyjmowania w związku z pełnieniem funkcji publicznej korzyści majątkowych, w zamian za umożliwienie im dokonywania kradzieży i kradzieży zuchwałych. Ponadto dwie zatrzymane osoby usłyszały zarzut pomocnictwa popełniania kradzieży, a kolejne dwie zarzut poplecznictwa. Pracownicy kolei brali grube pieniądze od złodziei, by ci mogli „działać” nieniepokojeni przez nikogo!

Wśród zatrzymanych są konduktorzy i kierownicy pociągów. Mieli wziąć od złodziei po kilka tysięcy złotych (od trzech do dziewięciu). Podejrzani działali w okresie od 2020 do 2021 roku na terenie województw podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, w różnych miastach i miejscowościach na trasie pociągów dalekobieżnych relacji Świnoujście – Przemyśl – pociąg „Przemyślanin”, Świnoujście – Warszawa – pociąg „Uznam”.

Sonda
Nie boisz się podróżować pociągiem?

– Podejrzani najpierw typowali podróżnego, a następnie zabierali mu pieniądze znajdujące się najczęściej w garderobie lub bagażu albo spożywali z podróżnym alkohol, celem doprowadzenia go do stanu upojenia alkoholowego. Kolejną metodą sprawców było dodawanie do alkoholu lub napojów bezalkoholowych środków mających na celu szybkie spowodowanie stanu nieprzytomności. Sprawcy zastraszali i grozili funkcjonariuszom Straży Ochrony Kolei, bądź załodze konduktorskiej danego pociągu w razie uniemożliwiania dokonywania przestępstw – informują śledczy Prokuratury Krajowej.

Sprawa, jak informuje prokuratura i CBŚ, ma charakter rozwojowy. Poszkodowanych i sprawców może być więcej. Złodzieje celowo wybierali na swoje ofiary cudzoziemców, by zmniejszyć szansę, że ci zgłoszą kradzież na policję. Jeśli jednak ktoś padł ofiarą złodziei – wciąż może zgłosić się do CBŚP pod numerem telefonu (+48) 477 218 984.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki