Na kwalifikację wojskową stawić się muszą osoby, które w danym roku kalendarzowym kończą 19 rok życia

i

Autor: Pixabay /CC0 fot. maciekde Na kwalifikację wojskową stawić się muszą osoby, które w danym roku kalendarzowym kończą 19 rok życia

Kwalifikacja wojskowa 2019 w Rzeszowie [INFORMACJE, TERMINY, KOMISJE LEKARSKIE]

2019-02-04 8:57

Ważna informacja dla 19-latków. W Rzeszowie i innych miastach na Podkarpaciu rusza kwalifikacja wojskowa. Sprawdź, gdzie i kiedy należy stawić się przed komisją lekarską!

Stawienie się przed komisją lekarską jest obowiązkowe. W przypadku niestawienia się przed komisją bez usprawiedliwienia, grożą poważne konsekwencje.

Czym jest kwalifikacja wojskowa?

Problematykę dotyczącą kwalifikacji wojskowej normują przepisy ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2018 r., poz. 1459) oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie. Na mocy art. 37 przywołanej ustawy, kwalifikacja wojskowa w okresie pokoju należy do właściwości Ministra Spraw Wewnętrznych, natomiast jej przeprowadzenie na terenie kraju zarządzają na podstawie art. 35 ust. 4 ustawy Ministrowie Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej, wydając każdorazowo stosowne rozporządzenie.

Kwalifikacja wojskowa, to stawienie się osób, które w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską oraz wojskowym komendantem uzupełnień właściwym ze względu na miejsce ich pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad trzy miesiące.

Kwalifikacja wojskowa obejmuje całokształt przedsięwzięć mających na celu określenie zdolności osoby do czynnej służby wojskowej i przygotowanie rekrutacji do ochotniczych form służby wojskowej.

Kwalifikację wojskową przeprowadzają wojewodowie – każdy na terenie przez siebie administrowanym – przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz starostów, a także wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast).

Kto musi stawić się przed komisją?

W bieżącym roku, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 04 października 2018 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2019 r. (Dz. U. z 2018r., poz. 1982), w okresie od 4 lutego do 26 kwietnia 2019 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa mężczyzn urodzonych w roku 2000 (19-letnich) oraz mężczyzn urodzonych w latach 1995 – 1999, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Ponadto, obowiązkowi stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi podlegają także mężczyźni urodzeni w latach 1998 – 1999, którzy zostali uznani ze względu na stan zdrowia za czasowo niezdolnych do odbycia czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

Komisje lekarskie w Rzeszowie

Na terenie Gminy Miasto Rzeszów pracować będą dwie powiatowe komisje lekarskie:

  • w budynku Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Nr 1  przy ul. Hetmańskiej 21 - 5 lutego
  • w budynku Osiedleniowego Domu Kultury  przy ul. Kochanowskiego 29 - 5 lutego.

Miejsca w pozostałych miastach można sprawdzić TUTAJ.

Nie tylko mężczyźni...

Do kwalifikacji wojskowej wzywane będą kobiety urodzone w latach 1995 – 2000 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, które w roku szkolnym 2018/2019 kończą naukę w:

  • publicznych i niepublicznych uczelniach prowadzących kształcenie na kierunku: analityka medyczna, biotechnologia, ratownictwo medyczne, lekarskim, lekarsko – dentystycznym, pielęgniarstwo, położnictwo, weterynaria i psychologia;
  • szkołach policealnych prowadzących kształcenie w zawodzie technik weterynarii, technik medyczny, laborant, diagnosta laboratoryjny;
  • albo są studentkami lub absolwentkami tych szkól lub kierunków.

Jakie dokumenty należy przedstawić podczas kwalifikacji wojskowej?

Osoby stające do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy zobowiązane są przedstawić: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, w przypadku kłopotów zdrowotnych również dokumenty dotyczące stanu zdrowia oraz dokument stwierdzający poziom wykształcenia lub pobierania nauki (np. aktualna legitymacja szkolna).

Nieotrzymanie lub nie przyjęcie wezwania przez osoby urodzone w latach 1995 - 1999, nie zwalnia je od obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Kary za niestawienie się na kwalifikację wojskową

W stosunku do osób, które nie stawiły się do kwalifikacji wojskowej bez usprawiedliwienia lub odmawiają poddania się badaniom lekarskim, albo nie przedstawią dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji  –  zostanie zarządzone przymusowe doprowadzenie przez Policję lub w myśl art. 224 pkt 1 i 3 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, wymierzone sankcje karne przez sąd.

Zobacz też: Ania Dąbrowska z Rzeszowa wygra The Voice Kids? [WIDEO]

ZOBACZ WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki