Działalność Muzeum Lalek w Pilźnie rozpoczęła się od Pracowni Artystycznej „KASIA” , która powstała w 1981r. Początkowo zajmowała się opracowaniem i wykonywaniem strojów na gotowe korpusy lalek. Takie też było w tym czasie zapotrzebowanie. Lalki w strojach ludowych stanowiły typową pamiątkę z Polski. Kupowali je przeważnie turyści z zachodu. Pracownia otrzymała jedną z pierwszych koncesji na samodzielny eksport swych wyrobów. Od 1988 r. do teraz wiele wyrobów pracowni muzealnych jest sprzedawanych za granicę. Dewizą Pracowni była wierność wzorom etnograficznym, jak i historycznym w dziedzinie strojów, co spowodowało, że w dość szybko zrezygnowano z gotowych korpusów plastikowych.
Studiując literaturę etnograficzną, kostiumologiczną, nawiązując współpracę z muzeami, powstały lalki uwzględniające najlepsze tradycje lalkarstwa. Zaczęły powstawać lalki tekstylne, drewniane, ceramiczne i porcelanowe. Regularne uczestnictwo w wystąpieniach zagranicznych oraz prywatne podróże Włodzimierza Bohaczyka zaowocowały powstaniem prywatnej kolekcji lalek z całego świata oraz sprzętów codziennego użytku z krajów pochodzenia lalek, wzbogacając kolekcję lalek i dając podwaliny pod przyszłe Muzeum Lalek. Wykorzystując zdobyte doświadczenie, umiejętności oraz ogromną ilość wzorów własnych wraz z bardzo liczebną kolekcją lalek ze świata, otwarte zostało Muzeum Lalek w Pilźnie.
Muzeum Lalek w Pilźnie. Co można zobaczyć?
W Muzeum Lalek można obejrzeć wystawy „Lalki z całego świata”, „Lalki polskie”, „Na babcinym strychu”, „ Królewna Śnieżka” największą w Polsce kolekcję lalek japońskich, która jest naprawdę imponująca, a założyciel muzeum o każdej najmniejszej lalce może opowiadać godzinami.
- Muzeum postawiło sobie za cel swej działalności kultywowanie tradycji lalkarskiej w Polsce, przywrócenie należnego lalce miejsca w świadomości rodaków oraz jej roli, jaką odgrywała i odgrywa w kulturze, utrwalanie w miniaturze strojów ludowych i historycznych oraz postaci literackich poprzez wystawy tematyczne, a także kształcenie uczniów w zawodach rzemieślniczych - mówił Włodzimierz Bohaczyk
Muzeum Lalek to kilka budynków, w których każdy zabiera nas do innej krainy. Niektóre pracownie wyposażone są w mające nawet 200 lat narzędzia, przy pomocy których do dziś wykonuje się elementy składowe lalek. Zwiedzający "dotknie" historii, siedząc w szkolnej ławce i pisząc piórem maczanym w kałamarzu. Podpatrzy najlepsze szwaczki, które szyją stroje dla lalek i wykonują specjalne zamówienia na kukły teatralne. Wsłucha się w multimedialne opowiadanie o porach roku, które oczywiście zobrazowano lalkami, czy prześledzi historie Kopciuszka, którą również ukazano za pomocą lalek. W salach ekspozycyjnych są stare mebelki dla lalek, wózki, stroje, czy wyposażenie m.in. starego zakładu fryzjerskiego, który obsługuje nie kto inny jak "wystrojona" lala. Przy wiekowym zakładzie krawieckim stoi nie kto inny jak pan z epoki, który prowadzi pouczający dialog z piękną sąsiadką fryzjerką.
Pilzno. Stworzyć coś wyjątkowego
Lalki, które są ozdobą wystaw i kolekcji w różnych krajach świata jak Japonia ,Tajlandia , Francja, Dania, Austria, Niemcy, Finlandia, Hiszpania, Belgia, Włochy ,Kanada, USA. Żadna z lalek nie mogłaby powstać , gdyby nie pracownia ceramiczna, gdzie z kaolinu powstają elementy lalek. Pracownie są udostępniane zwiedzającym, aby można było zapoznać się z całym, ręcznym sposobem wytwarzania lalek, co pomaga zrozumieć, jak powstają takie dzieła sztuki. Pracownie wytwarzają w głównej mierze lalki na potrzeby muzealne, edukacyjne, ale również unikalne lalki w celach komercyjnych np. postacie personalizowane.
Odwiedzający Muzeum Lalek mogą sami stworzyć "coś" wyjątkowego. Podpatrzeć, jak wypala się porcelanowe elementy i wejść pomiędzy historię lalek. W Muzeum znajdują się perełki z osobliwymi przeżyciami skrywające ludzkie losy, jak np. lalka, którą wysłała kobieta z Warszawy. W odręcznie napisanym liście poinformowała, że czas jej na tym świecie powoli się kończy, a ona nie ma wnuczki, której mogłaby przekazać lalę, która zna wszystkie jej tajemnice i towarzyszyła jej od dzieciństwa. Właścicielka poprosiła o zaopiekowanie się jej skarbem. Lala trafiła do Muzeum w Pilźnie i ma tam swoje specjalne, wyjątkowe miejsce.
Rozgłos i zainteresowanie wzbudzają kolejne wystawy prezentowane w Muzeum. Między innymi, „Co tam Panie w Polityce” to śmiałe, a zarazem nowatorskie spojrzenie na ludzi z pierwszych stron gazet, przedstawionych jako bohaterowie utworów literackich, „ Habemus Papam” (rzecz o Janie Pawle II), „Bajki braci Grimm”, „Kochajmy się”(na motywach „ Pana Tadeusza”) i wiele innych. Warto odwiedzić to miejsce będąc w okolicy, bo co jakiś można tam znaleźć nowe eksponaty. Bogactwo zbiorów jest fascynujące i zachwyci się nim zarówno starszy jak i młodszy odbiorca.