Osiedle Jana Pawła II zmieniło nazwę na Osiedle Księże Górki (zdjęcie poglądowe)

i

Autor: Anna Sulencka / Pixabay.com Osiedle Jana Pawła II zmieniło nazwę na Osiedle Księże Górki (zdjęcie poglądowe)

ŁAŃCUT: Osiedle Jana Pawła II "ZNIKNĘŁO" z miasta, radni zmienili nazwę

2019-11-13 22:54

Dla jednych ta decyzja wydała się racjonalna, drugich zszokowała. Łańcuccy radni zmienili dotychczasową nazwę Osiedla Jana Pawła II na Osiedle Księże Górki. Ostro zareagowali księża.

Do decyzji doszło podczas ostatniej sesji Rady Miasta Łańcuta. Jedenastu radnych poparło uchwałę, na mocy której teren nazwany w 2014 roku "Osiedlem Jana Pawła II" będzie nazywał się "Osiedle Księże Górki". Dwie osoby wstrzymały się od głosu, a jedna była przeciw.

Radni argumentują swoją decyzję pragmatyką. Jak twierdzą, od lat teren ten był rozpoznawany właśnie pod nazwą Księże Górki. Teraz zwyczajową nazwę wprowadzono oficjalnie. To właśnie tam powstaje aktualnie nowe osiedle mieszkaniowe.

Wśród głosów mieszkańców są tacy, którzy popierają takie rozwiązanie, jednak nie brakuje także licznych słów krytyki. Swoje niezadowolenie wyraził także Kościół. Jak poinformował portal Łańcut Gada, podczas niedzielnych mszy świętych przez księży odczytane zostało ogłoszenie, które wyraża zdanie duchownych.

"Informujemy, że nowo powstające osiedle mieszkaniowe w Łańcucie im. Jana Pawła, nie będzie nosić imienia naszego wielkiego Rodaka, bo kilka dni temu obecna Rada Miasta uchyliła decyzję Rady poprzedniej kadencji i bez konsultacji postanowiła, że osiedle będzie się nazywać Księże Górki. Przypominamy, że poprzednia Rada przeprowadziła szerokie konsultacje w tym zakresie i umotywowała swą decyzję. Nie możemy uwierzyć, że w naszym mieście, żyją ludzie, którym przeszkadza Jan Paweł II, bo jak inaczej logicznie wytłumaczyć podjętą decyzję" - czytamy w ogłoszeniu.

"W Łańcucie tradycją jest nazywanie osiedli od nazwy głównych ulic, przebiegających przez to osiedle. Mamy więc osiedle Kardynała Wyszyńskiego, Gen. Maczka, Gen. Sikorskiego, 3-go Maja, Podwale, Podzwierzyniec, Juliusza Słowackiego, itd. Każde z tych osiedli nazwę wywodzi od nazwy głównej ulicy, żadnemu nie nadano innej. Jednak Jan Paweł II nie może być patronem osiedla, które powstaje na ziemi należącej ongiś do Kościoła. To dziwne, bardzo dziwne. Tłumaczenie że przywrócono potoczną i przyjętą już w społeczeństwie nazwę jest nie na miejscu. We współczesną historię Łańcuta wpisała się już nazwa osiedla imieniem Jana Pawła. Decyzja obecnej Rady Miasta jest niezrozumiała." - dodają księża.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki