Do resortu obrony narodowej trafiły 262 oferty od samorządów, które przekonywały, że to ich lokalizacja będzie najlepszym miejsce na postawienie jednej z Ławkę Niepodległości. Ostatecznie dotacje na budowę ławki otrzyma 136 samorządów.
Ławka Niepodległości ma uczcić pamięć polskich patriotów, dowódców i żołnierzy. Ławki staną w większych i mniejszych miastach Polski, w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców (np. na rynkach czy bulwarach).
- Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju – dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Piłsudskiego i inne nagrania. Duży nacisk postawiono na nowoczesność – pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Projekt Ławki pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED - informuje MON.
Gdzie staną Ławki Niepodległości? - mapa
Poniżej mapa prezentująca większość lokalizacji, gdzie pojawią się Ławki Niepodległości.
Ławki Niepodległości będą zamontowane na terenie dwunastu podkarpackich gmin. Mianowicie w Gminie Łańcut, Miejsce Piastowe, Zaleszany, Jedlicze, Baranów Sandomierski, Wielopole Skrzyńskie, Rakszawa, Zagórz, Besko, Hyżne, a także w powiecie niżańskim i Łukawcu oraz w gminie Trzebownisko.
Zobacz też: Orionidy nad Rzeszowem. Kiedy i jak oglądać deszcz spadających gwiazd?
ZOBACZ TO WIDEO: