Łaźnie Rzymskie w Łańcucie już otwarte! To jedyna taka atrakcja w Polsce

i

Autor: Muzeum-Zamek w Łańcucie Łaźnie Rzymskie w Łańcucie już otwarte! To jedyna taka atrakcja w Polsce

Łaźnie Rzymskie w Łańcucie już otwarte! To jedyna taka atrakcja w Polsce

2022-04-02 11:00

Zwiedzanie Łaźni Rzymskich w Łańcucie było niemożliwe w ostatnim czasie, ponieważ krótko po otwarciu w 2020 r., ekspozycja na ponad 2 lata została zamknięta dla zwiedzających. Powodem były obostrzenia pandemii Covid-19. W marcu po zniesieniu części restrykcji, turyści znów mogą ją zobaczyć! To jedyna tego typu atrakcja w Polsce.

Łaźnie Rzymskie znajdujące się w piwnicach rezydencji powstały w latach 20. XX w. Były wyposażone w najnowocześniejsze w tamtych czasach systemy grzewcze, urządzenia kąpielowe, saunę, urządzenia do elektroterapii, pomieszczenie z urządzeniami gimnastycznymi, pijalnię wód mineralnych i innych napojów, a także elegancki pokój wypoczynkowy ze skórzanymi kanapami. Wodę do łaźni doprowadzano ze źródeł w Handzlówce. Wodociąg liczył niespełna 10 km.

Luksus w Łańcucie. Łaźnie Rzymskie

Rekreacyjny kompleks był jedną z łańcuckich atrakcji. Goście ordynata byli zachwyceni odpoczynkiem w luksusowych warunkach. Do naszych czasów zachowały się mocno zniszczone wanny i kabiny, a także znaczna część kafelków podłogowych, ściennych i sufitowych oraz w dużej części – na ścianach w dużej części przetrwały malowidła groteskowo-arabeskowe. Nie zachowały się natomiast instalacje wodno-kanalizacyjne wszystkich urządzeń, które po wojnie zostały zdemontowane i zniszczone. Same pomieszczenia również zostały zniszczone m.in. w latach 50. – przez niewłaściwie wyznaczone układy instalacji centralnego ogrzewania.

Jedyna taka atrakcja w Polsce

Pieniądze na odtworzenie Łaźni Rzymskich i udostępnienie ich zwiedzającym było możliwe dzięki dofinansowanemu ze środków Unii Europejskiej. Jego realizacja zakończyła się w 2019 r. Dzięki temu odtworzono historyczny wystrój ordynackiego spa, zrujnowanego po II wojnie światowej. Zrekonstruowanie pomieszczeń wraz z detalami było możliwe dzięki zachowanym fotografiom archiwalnym z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Ich autorem był Józef Piotrowski.

- Założeniem prac było jak najwierniejsze skopiowanie wnętrz, poprzez zastosowanie oryginalnych elementów, takich jak np. podobne oryginalne kurki, rury, urządzenia natryskowe. Turyści odwiedzający spa mogą również zobaczyć m.in. odtworzony elegancki gabinet wypoczynkowy, wraz z meblami z drewna dębowego. Do piwnic wchodzi się jednobiegowymi, drewnianymi dębowymi schodami, prowadzącymi z parteru do łaźni. Niezwykłym wyzwaniem było zrekonstruowanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, a także wszystkich urządzeń kąpielowych, do masażu oraz fizjoterapii. W ramach projektu uzupełniono również ubytki w zachowanych kafelkach oraz w całości odtworzono ścienne malowidła - informuje Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Łaźnie Rzymskie można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Ze względów konserwatorskich obowiązują limity wejść. Bilet w cenie 6 zł (normalny) oraz 3 zł (ulgowy) do nabycia w Kasach Muzeum, znajdujących się w Maneżu, przy ul. 3-go Maja 10.

Super Raport 01.04 (gen. Jan Rajchel, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Aleksandra Rutkowska) Sedno Sprawy: Jacek Sasin
Sonda
Jak często podróżujesz?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki