Legionella - co to za bakteria, która zabija na Podkarpaciu? Legionelloza to śmiertelnie groźna choroba

i

Autor: Farooq Khan / CC0 /pexels.com, CDC-PHIL / Domena publiczna / wikipedia.org Legionella - co to za bakteria, która zabija na Podkarpaciu? Legionelloza to śmiertelnie groźna choroba

Jak się ustrzec przed zakażeniem?

Legionella - co to za bakteria, która zabija na Podkarpaciu? Legionelloza to śmiertelnie groźna choroba

2023-08-23 13:32

Legionelloza inaczej nazywana jest "chorobą legionistów". Jest to ciężka zakaźna choroba dróg oddechowych. Co roku w Europie odnotowuje się ponad tysiąc przypadków zachorowań. Powikłania mogą być ciężkie, a nawet doprowadzić do śmierci. W ostatnim czasie, wskutek zakażenia legionellozą na Podkarpaciu zmarły ostatnio trzy osoby. Co to za choroba, jakie są objawy legionellozy i jak można się ustrzec przed zakażeniem bakteriami Legionelli?

Legionelloza zaatakowała na Podkarpaciu

W ostatnim czasie legionelloza zaatakowała na Podkarpaciu i niestety zebrała śmiertelne żniwo. Potwierdzono już ponad 70 zachorowań. Część pacjentów trafiła na oddziały intensywnej opieki medycznej. Trzy osoby zmarły wskutek zakażenia bakterią Legionelli.

- Zmarł trzeci pacjent zakażony bakterią Legionella pneumophila. Przebywał na oddziale chemioterapii w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie – powiedział Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.

Czym jest legionelloza?

Legionelloza to groźna choroba zakaźna dróg oddechowych, która uaktywnia się szczególnie latem. Bakterie Legionella namnażają się w wodzie, na przykład stojącej w sieci wodociągowej. Do zarażenia nie dochodzi jednak podczas picia wody, ale wówczas gdy ta dostanie się do naszego układu oddechowego, zatem w sytuacji, gdy powstają aerozole wodne.

Źródłem zakażenia bekteriami Legionelli mogą być:

  • prysznice i krany,
  • baseny typu spa / jaccuzi,
  • nawilżacze,
  • systemy klimatyzacji,
  • fontanny ozdobne,
  • węże ogrodowe ze zraszaczem.

Każdego roku w Europie odnotowuje się ponad tysiąc przypadków zachorowań. W Polsce jest ich przeważnie zaledwie kilkadziesiąt, ale ta liczba stale rośnie. Poza tym nie zawsze choroba jest poprawnie rozpoznawana.

Szczególnie narażone są osoby starsze, osoby palące papierosy, nadużywające alkoholu, u których występują inne choroby (na przykład cukrzyca, niewydolność nerek, przewlekłe choroby płuc), osoby z niedoborami odporności.

Jakie są objawy legionellozy?

Choroba jest trudna do rozpoznania. Pojawiają się objawy grypopodobne, tj. uczucie rozbicia, ból łowy, dreszcze, gorączka, bóle mięśni. Następnie dochodzą kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej. Mogą też wystąpić objawy ze strony układu pokarmowego - wymioty i biegunka.

Jeśli cierpimy na chorobę układu oddechowego, a w okresie dwóch tygodni od wystąpienia objawów byliśmy w hotelu, czy spa, koniecznie poinformujmy o tym lekarza!

Legionelloza - jak się ustrzec przed zakażeniem?

Przed podróżą warto sprawdzić, czy hotel nie figuruje na liście hoteli o podwyższonym ryzyku zakażenia. Dobrze, jeśli woda w kranie ma odpowiednio wysoką i niską temperaturę, tj. około 60 stopni Celsjusza i poniżej 20 stopni. Przed pierwszym użyciem prysznica warto odkręcić kran na kilka minut i przepuścić przez niego ciepłą wodę. Należy również unikać korzystania z wanny z hydromasażem.

Sonda
Byłeś/aś kiedyś w szpitalu?
Straszna choroba wokalistki 2 plus 1. Historia z Koprem

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki