O zakażeniach legionellą informowano już od czwartku (17 sierpnia 2023). Sanepid otrzymał informacje ze szpitali, w których potwierdzono przypadki zakażenia. W piątek (18 sierpnia) sanepid wydał komunikat, z którego wynikało, że potwierdzono 15 przypadków zakażenia groźną bakterią. W poniedziałek (21 sierpnia 2023) wydano oświadczenie, z którego wynika, że dodatni wynik badania uzyskano o 21 osób. To mieszkańcy:
- miasta Rzeszowa (16)
- powiatu rzeszowskiego (3)
- powiatu ropczycko-sędziszowskiego (1)
- powiatu niżańskiego (1).
- W toku prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego pobrane zostały do badania w kierunku bakterii Legionella pneumophila próbki wody ciepłej w 8 punktach wodociągu Rzeszów oraz próbki wody ciepłej i zimnej w 11 miejscach zamieszkania osób chorych - podaje Jaromir Ślączka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.
Prowadzone jest też dochodzenie epidemiologiczne w powiatach, w których mieszkają osoby chore, w celu wykrycia źródeł zakażenia.
Sanepid zaznacza, że źródłem zakażenia może być woda i aerozol wody zawierający bakterie Legionella pneumophila. Zakażenie następuje najczęściej drogą inhalacyjną. 18 sierpnia pobrane zostały próbki z instalacji wody ciepłej.
- Niezależnie od tego polecono również wzmożenie szczególnego nadzoru nad instalacjami ciepłej wody w obiektach zamieszkania zbiorowego w tym domach opieki, szpitalach oraz obiektach użyteczności publicznej - można przeczytać w komunikacie sanepidu.
Sanepid zaznacza, że do zakażenia dochodzi poprzez inhalację, choroba nie przenosi się poprzez picie skażonej wody, ani z człowieka na człowieka. Szczególnie narażone są osoby starsze oraz z niską odpornością i przewlekle chore.