Nabożeństwa majowe

Maj miesiącem Matki Boskiej. Na czym polegają nabożeństwa majowe? Tutaj tradycja jest ciągle żywa

2024-05-03 12:12

Wraz z początkiem maja możemy zauważyć, że ciągle wiele osób na Podkarpaciu kultywuje zwyczaj nabożeństwa majowych przy kapliczkach. To ciągle kultywowana tradycja w naszym regionie, która cieszy się popularnością. Wszystko dlatego, że maj w Kościele Katolickim jest miesiącem poświęconym szczególnie czci Matki Bożej.

Początków tego nabożeństwa należy szukać w pieśniach sławiących Maryję Pannę, znanych na Wschodzie już w V w. Na Zachodzie poświęcenie majowego miesiąca Matce Bożej, pojawiło się w XIV w. dzięki hiszpańskiemu królowi Alfonsowi X. Zachęcał on, by wieczorami gromadzić się na wspólnej modlitwie przed figurami Matki Bożej. Nabożeństwo majowe bardzo szybko stało się popularne w całej chrześcijańskiej Europie. W Polsce pierwsze odnotowane nabożeństwa majowe zostały wprowadzone w 1838 r. przez jezuitów, a XIX w. tzw. majówki odprawiane były już w całej Polsce.

Na Podkarpaciu po dziś dzień w majowe wieczory przy kapliczkach możemy spotkać osoby śpiewające pieśni chrześcijańskie. Zarówno starsi jak i młodsi gromadzą się wokół krzyży, oraz przydrożnych miejsc kultu chrześcijańskiego i oddają cześć poprze wspólna modlitwę i śpiew. Centralną częścią „majówek” jest Litania Loretańska. Nabożeństwa majowe odbywają się przez cały maj również w kościołach.

Czytaj też: Czy to najnowocześniejsza fontanna multimedialna w Polsce? Mieszkańcy i turyści są zachwyceni

Piękna tradycja spotykania się przy kapliczkach i wspólnych śpiewów jest niezwykłym niematerialnym bogactwem regionu.

Ile zapłacimy za majówkę w Tatrach Wysokich na Słowacji
QUIZ. Katoliku, co wiesz o swojej wierze? 10/15 to absolutne minimum
Pytanie 1 z 15
„Chrzest Pana Jezusa w Jordanie”. Która to tajemnica Różańca?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki