Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Korczowej prowadzili rutynową kontrolę samochodów wjeżdżających do Polski z Ukrainy. W jednym z pojazdów na ukraińskich numerach rejestracyjnych natrafili na klatkę z nietypowym zwierzakiem. Był to niewielkich wymiarów chroniony ssak naczelny z podrodziny kapucynek, występujący głównie w Ameryce Południowej. Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES. Możliwy jest on tylko na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES.
- Obywatel Ukrainy, który usiłował przewieźć zwierzę przez granicę nie przedstawił go do odprawy. Nie posiadał także wymaganego zezwolenia na przywóz okazu CITES, które wystawiane jest przez Ministra Środowiska. Mężczyzna poniesie odpowiedzialność w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody. Małpka trafiła do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, gdzie pozostanie do czasu zakończenia prowadzonego postępowania. Zwierzęta tego gatunku osiągają na rynku wysokie ceny od 3,5 tys. do 36 tys. zł - poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie
Polecany artykuł:
-Antoś to jeszcze dziecko -mówi lek wet. Radosław Fedaczyński. Jego sytuacja to dramat. Oderwany od swojej mamy, uprowadzony, teraz czeka w naszej fundacji na decyzję Sądu. Jest jak niemowlę. Potrzebuje 24h opieki. Karmiony mlekiem, szukający bliskości. Za mamę uważa pluszaka, z którym do nas przyjechał. Ten widok porusza nas głęboko. Jesteśmy zasmuceni Jego sytuacją. Powinien żyć szczęśliwie na wolności i cieszyć się z dzieciństwa. Niestety ludzkie zachcianki sprowadziły na Niego nieszczęście. Los Antosia wpisuje się niestety w tragedię wielu Zwierząt, które stają się ofiarami fanaberii ludzkiej. W Polsce rośnie liczba Zwierząt (również -człekokształtnych), które to kupowane są do domów i traktowane jak maskotki. Wiele z tych Zwierząt później zostaje porzucone lub choruje w wyniku nieodpowiednich warunków, wiedzy co do behawioru czy złych diet. Trend niestety jest rosnący dodaje -Lek Wet Radosław Fedaczyński.
Kapucynka czubata zamieszkuje w różnorakich lasach Ameryki Południowej - w Kolumbii, Wenezueli, Argentynie, Paragwaju, a najliczniej można ją spotkać w Gujanie i Brazylii.Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych ma status LC (least concern) obejmujący gatunki zwierząt, które nie są w mniejszym lub większym stopniu zagrożone wyginięciem. Natomiast czynnikami zagrażającymi populacji kapucynek czubatych żyjących na wolności są polowania, nieustanne wycinanie lasów i łowienie kapucynek czubatych w celach handlowych.
Masz podobny temat? Napisz do autora tekstu: [email protected]
Polecany artykuł: