Szczepionka na grypę

i

Autor: Getty Images

Ministerstwo Zdrowia odpowiada ws. braku szczepionek na Podkarpaciu

2020-10-09 21:34

W związku z panującą epidemia koronawirusa wiele osób chce zaszczepić się na grypę, aby ustrzec się przed wizytami w przychodni, oraz możliwie najbardziej zminimalizować ryzyko zachorowania. Niestety kupno szczepionki może się okazać misą niemożliwą. Tych brakuje wszędzie, a lekarze i farmaceuci bezradnie rozkładają ręce- Szczepionek po prostu nie ma. Co na to Ministerstwo Zdrowia?

Niedawno informowaliśmy o tym, że Polacy nie mogą kupić szczepionek. Teraz do tej sytuacji odniosło się Ministerstwo Zdrowia, które podnosi,  nie zamawia ani nie kupuje szczepionek. Przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia pytaliśmy  o to ile szczepionek przeciw grypie już trafiło na Podkarpacie i ile ma trafić w sumie. Odpowiedź na to pytanie prezentujemy poniżej. Chociaż o konkretne dane ciężko, a o odpowiedź na pytanie jeszcze ciężej...

 -To producent, składając wniosek o refundację, oświadcza, że dostarczy daną ilość szczepionek.  Ministerstwo nie odpowiada za dystrybucję szczepionek do aptek ogólnodostępnych, ponieważ odbywa się to na zasadach komercyjnych. Nadzór nad dystrybucją sprawuje Główny Inspektor Farmaceutyczny – w razie konieczności sprawdza i ocenia, czy dystrybucja jest równomierna na cały kraj czy wydarzyło się coś, co tą dystrybucją zachwiało. Odnosząc się do aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz w związku z jesiennym okresem wzmożonej zachorowalności i zwiększonym zainteresowaniem społecznym profilaktyką grypy, zapotrzebowanie na szczepionki w sezonie 2020/2021 może być zauważalne, a wzrost wykonanych szczepień przeciwko grypie może przekroczyć poziom z ubiegłego sezonu tj. 4,12%. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu sezonów grypowych stan zaszczepienia przeciw grypie w całej populacji utrzymywał się na niskim poziomie (w zakresie 3,26-4,12%). W ubiegłym roku zaszczepiło się 1,5 mln osób.     Zwiększyliśmy liczbę szczepionek przeciw grypie. Obecnie możemy liczyć, że będzie to liczba w granicach 3 mln dawek. Dostawy szczepionek są stopniowo realizowane. Jeżeli będzie takie zapotrzebowanie to wspólnie z Agencją Rezerw Materiałowych możemy jeszcze organizować zakup dodatkowych partii, podobnie jak uczyniliśmy to w tym miesiącu na podstawie zapytania ofertowego. Do końca września 2020 r. do Polski trafiło 972 tys. opakowań szczepionek przeciw grypie. Obrót szczepionkami odbywa się zgodnie z prawem farmaceutycznym. Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do dostawców szczepionek i potwierdzono dostawy zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - w październiku 649 tys., w listopadzie sukcesywnie będą dostarczane kolejne dawki – są to tylko ilości szczepionek dopuszczone do obrotu na terenie RP oraz potwierdzone u producentów. Firmy farmaceutyczne mają w planach dostarczyć do Polski jeszcze 1,8 mln szczepionek przeciw grypie, z czego 650 000 stanowią szczepionki refundowane. W tym roku pacjenci będą mieli zapewnioną szerszą refundację szczepień przeciw grypie. Bezpłatne szczepionki będą dla seniorów powyżej 75 lat. Na 50-procentową refundację mogą liczyć osoby w wieku 65-74 lata, osoby w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży i dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat.  Za darmo będą mogli się zaszczepić także lekarze i farmaceuci. Szczepionki dla tych grup pochodzą z odrębnej puli na dziś w liczbie 114 tys. Będziemy tu obserwować liczbę szczepiącego się personelu.  Dla dzieci szczepionki refundowane będą dostępne w formie donosowej, dla pozostałych będą szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciwko grypie, w pełnej odpłatności- czytamy w komunikacie Ministerstwa.

Nie może kupić szczepionki na grypę, więc szyje czapki na zimę dla siebie i znajomych

Masz podobny temat?

Napisz do autora tekstu:

[email protected]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki