Muzeum – Zamek w Łańcucie. Zwiedzanie Łaźni Rzymskich za symboliczną złotówkę

i

Autor: Muzeum-Zamek w Łańcucie Muzeum – Zamek w Łańcucie. Zwiedzanie Łaźni Rzymskich za symboliczną złotówkę

Zwiedzanie za 1 zł

Muzeum – Zamek w Łańcucie. Zwiedzanie Łaźni Rzymskich za symboliczną złotówkę

2022-10-05 14:16

Muzeum – Zamek w Łańcucie zaprasza na zwiedzanie Łaźni Rzymskich w weekend 7-9 października. Wstęp to tylko symboliczna złotówka! Muzeum bierze udział w akcji organizowanej przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej. Akcja Dni Otwarte Funduszy Europejskich jest częścią szerszej kampanii #EUinmyregion, prowadzonej przez Komisję Europejską.

Jeśli jeszcze nie zwiedziłeś Łaźni Rzymskich w piwnicach Muzeum – Zamku w Łańcucie, pora to nadrobić. W weekend 7-9 października 2022 r. będzie można je zobaczyć za zaledwie złotówkę. To nowa ekspozycja Muzeum, ukazująca ordynackie spa, powstałe w latach 20 ubiegłego wieku. Wówczas było to niezwykle nowoczesne miejsce, w którym wypoczywali i korzystali z zabiegów ostatni właściciele rezydencji oraz ich goście.

Bilety w cenie 1 zł można zakupić w Kasach Biletowych w budynku Maneż (ul. 3-go Maja 10). Łaźnie Rzymskie można zwiedzać od godz. 9.00. Ostatnie wejście o godz. 14.50.

Co kryją zamkowe Łaźnie Rzymskie?

Jak informuje Muzeum – Zamek w Łańcucie, powstałe w XX w. luksusowe ordynackie spa było wyposażone m.in. w: niezwykle nowoczesne systemy grzewcze, urządzenia kąpielowe, saunę, urządzenia do elektroterapii, pomieszczenie z urządzeniami gimnastycznymi, pijalnię wód mineralnych i innych napojów, a także luksusowy pokój wypoczynkowy ze skórzanymi kanapami. Wodę do łaźni doprowadzano ze źródeł w Handzlówce. Wodociąg liczył niespełna 10 km. Urządzenia elektryczne zastosowane w spa zostały wykonane przez Akcyjne Towarzystwo Elektryczne ze Lwowa. Natomiast niezwykle nowoczesne motory do saun, natrysków oraz kabin do kąpieli elektrycznej, pochodziły z fabryki Siemensa.

Dzięki projektowi dofinansowanemu ze środków pochodzących z Funduszy Europejskich, a także z Województwa Podkarpackiego oraz środków własnych Muzeum, udało się odtworzyć Łaźnie Rzymskie oraz udostępnić je zwiedzającym. Zrekonstruowanie pomieszczeń wraz z detalami było możliwe dzięki zachowanym fotografiom archiwalnym z lat 20. i 30., autorstwa dr. Józefa Piotrowskiego.

Nocne zwiedzanie Muzeum Zamku w Łańcucie
Sonda
Ile razy w roku odwiedzasz jakieś muzeum?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki