Jak co roku, w cukierni Julian Orłowski & Kazimierz Rak na Miodowej w Rzeszowie przed świętami trwa wytężona praca. Pieką się wielkie blachy serników, makowców i świątecznych ciast, bez których nie wyobrażamy sobie zasiadania przy stole. Codziennie z tej manufaktury słodkości wychodzą wspaniałe tradycyjne, świąteczne słodycze: czekoladowe, szopki, mniejsze i większe bombki z różnych rodzajów czekolad, szczęśliwcy znajdą w nich kolorowe i słodziutkie prezenty, mnóstwo czekoladowych figurek Mikołaja, świąteczne torciki, oraz "baby drożdżowe po rzeszowsku".
Jak co roku, cukiernicy z Miodowej przygotowali też gigantyczną szopkę z czekolady, piernika i marcepanu. Ta przyciąga wzrok i hipnotyzuje wszystkich klientów, którzy zaglądają do cukierni. Ogromne czekoladowe choinki, szopka z dzieciątkiem oraz całe życie wokół. Cała słodka konstrukcja waży 60 kilogramów i ma ponad dwa metry szerokości!
To największa polska czekoladowa szopka, która w Wigilię trafi do kościoła św. Krzyża w Rzeszowie, a po Nowym Roku zostanie zjedzona przez najmłodszych. Miasta w całym kraju mają różne szopki, ale Rzeszów ma najsłodszą! Nikt nie liczy kalorii w tym czekoladowym cudzie świątecznym.
Cukiernicy z Miodowej własnoręcznie przygotowywali każdy element. Pracowali wiele godzin i dekorowali każdy najmniejszy szczegół, by powstało to słodkie dzieło. Wygląda imponująco i już teraz kusi słodkim zapachem.
W cukierni na święta możemy nabyć mniejsze czekoladowe szopki, a większą podziwiać. W tym roku obok szopki stanęła też Błogosławiona Rodzina Ulmów z Markowej, bestialsko zamordowana przez okupantów za ochronę Żydów podczas II Wojny Światowej. Cukiernik Rak z Cukierni Julian Orłowski & Kazimierz Rak zaznaczał, że szopka co roku jest inna. W tegorocznej stanęła wymordowana rodzina Umów spod Rzeszowa, która w 2023 roku była beatyfikowana.
- W naszych szopkach nawiązujemy do naszego regionu i tutejszych tradycji. W związku z beatyfikacja rodziny postanowiliśmy uczcić ich pamięć i umieścić ich w naszej szopce - mówił rzemieślnik. Tło za szopka tez jest wyjątkowe. przedstawia drogę, którą pieszo miała przejść święta rodzina z Nazaretu do Betlejem, czyli 140 km.
Po święcie 3 króli 6 stycznia szopka w całości będzie do zjedzenia!